Moč lucidnega sanjanja z umetno inteligenco Morpheus-1
Umetna inteligenca je hitro prodrla v različne vidike tehnologije, od klepetalnih robotov do gospodinjskih pripomočkov. Prophetic, nevrotehnološko zagonsko podjetje, pa premika meje, saj želi umetno inteligenco prenesti na področje sanj.
Razvili so model umetne inteligence z imenom Morpheus-1, ki ga je navdihnil grški bog sanj in ima izjemno sposobnost, da sproži in stabilizira lucidne sanje. Lucidno sanjanje je posebno stanje. Sanjač pa prepozna svojo prisotnost v sanjah. To zavedanje omogoča manipulacijo likov, pripovedi in okolja, kot je bilo prikazano v mojstrovini Christopherja Nolana “Inception” iz leta 2010.
Kako deluje Morpheus-1?
Morpheus-1 deluje po bistveno drugačnem načelu kot običajni veliki jezikovni modeli ali generatorji slik. Namesto da bi se zanašal na besedilo ali slike kot napotke, sistem Morpheus-1 uporablja možgansko dejavnost v realnem času kot vhodni podatek in ustvarja skrbno oblikovane zvočne valove kot izhodni podatek. Ti zvočni valovi, pogosto imenovani ultrazvočni hologrami, vplivajo na trenutno stanje posameznikovih možganov ter sprožijo in vzdržujejo izkušnjo lucidnih sanj.
Da bi olajšali to prelomno tehnologijo, bo podjetje Prophetic predstavilo nov izdelek z naglavnim trakom, znanim pod imenom “The Halo”. Ta naglavni trak bo služil kot kanal za prenos ultrazvočnih hologramov neposredno v možgane, sinhroniziral se bo z uporabnikovo trenutno možgansko dejavnostjo in skupaj povzročil stanje lucidnega sanjanja. Družba namerava uvesti The Halo kot del beta programa prihodnjo pomlad.
Kaj je lucidno sanjanje in njegove prednosti?
Lucidno sanjanje je vrsta sanj, pri kateri se sanjač zaveda, da spi, kar mu omogoča nadzor nad sanjami. Nekateri to opisujejo kot vlogo glavnega junaka v lastni zelo realistični igri z odprtim svetom.
Številne študije preučujejo lucidno sanjanje in metode za njegovo sprožitev. Raziskovalci so celo ugotovili, da lahko med lucidnim sanjanjem posnemate fizična dejanja, kot so pritiskanje, povišanje srčnega utripa, ne da bi se pri tem dejansko gibali.
Lucidno sanjanje se uporablja tudi v praksi. Z njim lahko zdravimo nočne more in motnje nočnih mor, saj lahko spremenimo svoj odziv nanje. Poleg tega je bilo predlagano kot potencialna terapija za klinično depresijo in posttravmatsko stresno motnjo.
Vendar pa lahko pretirana uporaba moti spanje. Običajna tehnika za vstop v stanje lucidnih sanj vključuje prebujanje po štirih urah, vzdrževanje intenzivne osredotočenosti in nato vrnitev v spanec.
AI: varnejša pot do lucidnih sanj?
Preroške trditve za izboljšanje izkušnje lucidnega sanjanja. Njihov cilj je spodbuditi, stabilizirati in podaljšati lucidno sanjanje z uporabo neinvazivne nosljive tehnologije – naglavnega traku, ki oddaja ultrazvočne signale v možgane. Ta tehnologija posnema nevronske vzorce naravnega lucidnega sanjanja.
Čeprav nekateri morda oklevajo, da bi umetni inteligenci zaupali svoje sanje, je zamisel zanimiva. Inovacija podjetja Prophetic, Morpheus-1, lahko revolucionarno spremeni naše razumevanje zavesti in doživljanja samega sebe, čeprav ne brez zadržkov glede njene uporabe.