Nabiranje ognjiča za domačo lekarno se bliža koncu
Ognjič (Calendula officinalis) je ena izmed najbolj cenjenih zdravilnih rastlin v ljudski medicini, poznana po svojih številnih blagodejnih lastnostih. Ta čudovita rastlina, z živahno rumenimi in oranžnimi cvetovi, ne le da polepša vsak vrt, ampak je tudi pravi zaklad narave, ki lahko blagodejno vpliva na naše zdravje. Poletje pa je čas, ko se njegovi cvetovi začnejo poslavljati, zato je zdaj zadnji trenutek, da naberete to dragoceno zelišče in si zagotovite zaloge za prihajajoče mesece.
Zakaj je ognjič tako poseben?
Ognjič je že stoletja prisoten v ljudskem zdravilstvu zaradi svojih protivnetnih, antiseptičnih in regenerativnih lastnosti. Njegovi cvetovi vsebujejo flavonoide, triterpenoide, karotenoide in eterična olja, ki so ključni za zdravljenje različnih kožnih težav, kot so opekline, ureznine, ekcemi in akne. Ognjičevo mazilo, pripravljeno iz svežih cvetov, je nepogrešljivo v domači lekarni, saj pomaga pri celjenju ran in regeneraciji kože.
Poleg zunanje uporabe je ognjič tudi odličen za notranjo uporabo. Čaj iz ognjičevih cvetov je znan po svojih pomirjujočih učinkih na prebavni sistem, saj lajša težave, kot so gastritis, želodčne razjede in sindrom razdražljivega črevesja. Ognjič pa ima tudi blage protibakterijske in protiglivične lastnosti, zaradi česar je učinkovito sredstvo za krepitev imunskega sistema in boj proti različnim okužbam.
Kdaj in kako nabirati ognjič?
Čeprav je ognjič v polnem razcvetu skozi večji del poletja, se cvetovi proti koncu avgusta in v začetku septembra začnejo redčiti. To pomeni, da je zdaj zadnji trenutek, da naberete ognjičeve cvetove, če želite izkoristiti njihovo polno zdravilno moč. Najbolje je nabirati cvetove zgodaj zjutraj, ko so polni eteričnih olj in zdravilnih učinkovin. Izberite suho in sončno vreme, saj bodo cvetovi tako boljši za sušenje.
Pri nabiranju je pomembno, da cvetove previdno odrežete tik pod glavico, da ne poškodujete rastline. Ognjič lahko cveti vse do prvih jesenskih pozeb, a za najboljše rezultate je priporočljivo, da cvetove naberete, dokler so še sveži in v polnem razcvetu.
Priprava in shranjevanje ognjiča
Po nabiranju je pomembno, da cvetove pravilno pripravite za shranjevanje. Najprej jih nežno očistite, da odstranite morebitne nečistoče ali žuželke. Nato jih razporedite na čisto krpo ali mrežo na suhem, temnem in dobro prezračenem prostoru. Cvetovi se običajno posušijo v nekaj dneh, odvisno od vlage in temperature prostora. Ko so popolnoma suhi, jih shranite v nepredušno posodo na hladnem in temnem mestu. Tako pripravljeni cvetovi bodo ohranili svoje zdravilne lastnosti več mesecev.
Uporaba ognjiča v domači lekarni
Ognjič je vsestransko uporabna rastlina, ki jo lahko uporabite na različne načine. Najbolj priljubljena oblika je ognjičevo mazilo, ki ga lahko pripravite sami doma. Potrebujete le suhe ognjičeve cvetove, kvalitetno rastlinsko olje (najbolje olivno) in vosek. Cvetove namočite v olje in jih na nizkem ognju segrevajte več ur, nato pa dodajte vosek, da se zmes zgosti. Mazilo je odlično za nego razdražene kože, manjših ran in celo za vsakodnevno uporabo pri suhi koži.
Ognjič lahko uporabite tudi v obliki čaja, tinkture ali kot dodatek kopelim, ki pomirjajo in regenerirajo kožo. Vse te oblike priprave so enostavne in vam omogočajo, da izkoristite vse prednosti, ki jih ognjič ponuja.
Če še niste nabrali ognjiča, je zdaj pravi čas, da to storite. Ta čudovita rastlina vam bo s svojo zdravilno močjo pomagala skozi jesen in zimo, ko bo vaše telo najbolj potrebovalo podporo. Poskrbite, da boste imeli dovolj zalog te zlato-rumene rože, ki je pravi dar narave, in jo uporabite za krepitev zdravja in lepote v prihajajočih mesecih.
Portal24; Foto: Pixabay