Negospodarno upravljanje? Mestna občina Ljubljana v rdečih številkah

[Nova24TV] – Mestna občina Ljubljana se sooča z resnimi finančnimi težavami, kar je razvidno iz rebalansa proračuna za leti 2024 in 2025. V začetku leta 2024 je bilo predvideno, da bo občina imela presežek v višini 1,4 milijona evrov, vendar trenutne ocene kažejo na velik primanjkljaj, ki naj bi letos znašal 19,8 milijona evrov. Glavni vzroki za ta primanjkljaj so predvsem nižji prihodki od prodaje neopredmetenih sredstev in kapitalskih prihodkov, kar znaša zgolj 21 odstotkov načrtovane vsote. Poleg tega projekti, kot je gradnja kopališča Ilirija in prenova Roga, prinašajo dodatne stroške, saj so bili zaradi aneksov že večkrat podraženi.

Mestni svet bo o rebalansu proračuna odločal na seji 21. oktobra, kjer bodo svetniki soočeni z dejstvom, da je primanjkljaj za leto 2024 ocenjen na dodatnih 3,2 milijona evrov. Kritiki, kot so mestni svetnici Ksenija Sever in Maruša Babnik, opozarjajo na negospodarno vodenje mestnih financ, saj se cene številnih projekti rastejo, s čimer se pod vprašaj postavi smotrnost Jankovićevih poslovnih odločitev.

Jankovićevo vodenje financ pod drobnogledom

Zoran Janković je bil ob vstopu v politiko pogosto opevan kot vrhunski menedžer, a njegovo vodenje financ Mestne občine Ljubljana sedaj postavlja pod vprašaj to oznako. Kritiki, kot je mestna svetnica Mojca Škrinjar, opozarjajo na velik kontrast med visokim proračunom občine, ki znaša kar pol milijarde evrov, in stanjem v mestu, kjer so mnoge osnovne storitve, kot so vzdrževanje cest in promet, v kaotičnem stanju. Poleg tega se cene mnogih projektov dvigujejo zaradi številnih aneksov, kar še dodatno povečuje občinske stroške.

Sever je izpostavila, da je proračun za leto 2024 prvotno predvideval presežek, vendar je občina že v prvem polletju zabeležila velik primanjkljaj. Načrtovani prihodki, še posebej iz naslova prodaje zemljišč in drugih neopredmetenih sredstev, so bistveno nižji od pričakovanj, kar vodi v težko finančno situacijo. Prav tako opozarja na velike stroške za projekte, kot so kopališče Ilirija in Rog, kjer so zaradi dodatnih del že izvedeni številni aneksi, kar dodatno obremenjuje občinski proračun.

Vzporednice med Jankovićem in Golobom

Finančne težave Ljubljane in vodenje mestnega proračuna imajo očitne vzporednice z državno ravnjo, kjer premier Robert Golob sledi podobni finančni politiki. Golob je predlagal popravke državnega proračuna, pri čemer se odhodki zvišujejo za osem odstotkov, kar bo vodilo do ogromnega primanjkljaja v višini 1,9 milijarde evrov. Kritiki opozarjajo, da Golob sledi Jankovićevi strategiji ignoriranja dolgoročnih posledic finančnih odločitev, kar pod vprašaj postavlja tako občinsko kot državno finančno prihodnost. Ekonomisti opozarjajo, da bo slovensko gospodarstvo težko preneslo vse nove obremenitve, ki jih prinaša aktualna vlada, kar vključuje tudi nekatere nespametne odločitve na področju mednarodne politike.

Portal24; Foto: Zajem zaslona YT

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja