Neverbalna komunikacija: Zakaj je pomembno, da se je naučimo?

V današnji družbi se veliko poudarka daje na pismenost v klasičnem smislu besede: večina izmed nas dobro pozna jezik, obvlada branje in pisanje ter je sposobna učinkovite verbalne komunikacije. Slednje ni presenetljivo, saj v izobraževalnem sistemu in domačem okolju preživimo na tisoče ur, učeč se osnov in nadgradenj jezika, od abecede do slovnice in retorike. Naše šolanje vključuje obsežno usposabljanje v uporabi jezika, kjer se seznanjamo z literaturo in učimo razumevanje in uporabo jezikovnih struktur.

Ko besede niso vse

Kljub temu, da smo izjemno usposobljeni v verbalni komunikaciji, pa je večina ljudi, ko pride do neverbalne komunikacije, relativno nepismena. Formalno izobraževanje v jeziku telesa je redkost, kar pomeni, da se veščine, kot so gestikulacija, mimika in telesna drža, običajno prenašajo neformalno – skozi opazovanje in osebne interakcije z družino in vrstniki.

Neverbalna komunikacija, ki vključuje vse, od kretenj do izrazov obraza, ne sledi enakim strogim pravilom kot verbalna komunikacija in je pogosto predmet napačnih interpretacij. Njena pomembnost se kaže v študijah, ki dokazujejo, da neverbalna komunikacija igra ključno vlogo pri oblikovanju prvih vtisov, vzpostavljanju medosebnih odnosov in celo v profesionalnem uspehu.

Tri temeljne veščine neverbalne komunikacije… več na Govorica telesa.

Portal24; Foto: Freepik

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja