Nočno močenje postelje: Kako pomagati otroku in sebi

Spet se je zgodilo. Ura je 1 zjutraj in vaš 7-letnik je buden, v solzah vas kliče, da pridete v sobo, ko sedi v postelji, prepojeni z urinom. Medtem ko mirite obupanega otroka in mu menjavate posteljnino, v mislih objokujete svoje pomanjkanje spanja (že tretjič ta teden!) in dejstvo, da se zdi, da je vaš otrok edini 7-letnik na svetu, ki še vedno moči posteljo.

Nočne težave vašega otroka morda res povečujejo psihično obremenitev starševstva, a je v resnici ta scenarij veliko pogostejši, kot si mislite. Po raziskavah vsak šesti južnoafriški otrok, star med 5 in 10 let, moči posteljo.

Kaj je nočna enureza?

Močenje postelje, ki se v medicini imenuje nočna enureza, je nehoteno izločanje urina med spanjem, ki se pojavi vsaj dvakrat na teden pri otrocih, starejših od 5 let, vsaj tri mesece. Če to opisuje okoliščine vašega otroka, imate v družini mokarja postelje.

Zdravnik Michael Mol pravi, da je močenje postelje mogoče pripisati različnim dejavnikom, vključno z nizko proizvodnjo hormona vazopresina med spanjem (s poznejšo prekomerno proizvodnjo urina ponoči), majhno kapaciteto mehurja in slabo prebujenostjo v spanju.

Mol loči dve vrsti močenja postelje: primarno in sekundarno enurezo. Primarna enureza se nanaša na močenje postelje pri otroku, ki ni bil nikoli suh vsaj šest mesecev. Sekundarna enureza pa se pojavi po tem, ko je bil otrok najmanj šest mesecev suh in potem spet začne močiti posteljo.

Kdaj poiskati zdravniško pomoč?

Ne glede na to, kakšno vrsto enureze doživlja vaš otrok, če ima tudi podnevi incidente, dr. Mol pravi: “Pomembno je, da obiščete svojega zdravnika, da ugotovite, ali je težava vašega otroka z močenjem postelje povezana z zdravstvenim stanjem. V določenih primerih lahko zdravniki predpišejo zdravila, ki zmanjšajo količino proizvedenega urina ponoči in posledično potrebo po odhodu na stranišče.”

Nasveti za starše otrok, ki trpijo zaradi močenja postelje

Omejite pijačo pred spanjem

Začetni pristop je poskusiti vedenjske spremembe, ki vključujejo omejitev vnosa tekočine vsaj dve uri pred spanjem, da preprečite nesreče. Starši naj se tudi izogibajo dajanju otrokom mlečnih, sladkih ali kofeinskih pijač pred spanjem. Med slednje štejemo napitke kot so vroča čokolada, energijske pijače ali kola, ki lahko motijo spanec.

Bodite pripravljeni

Vpojne plenične spodnje hlače, pomagajo ublažiti del sramu in tesnobe, povezane z močenjem postelje, in omogočajo nemoten spanec tako otroku kot staršem. Te posebne plenice so na voljo v dveh velikostih (4–7 let in 8–15 let) in spominjajo na običajno spodnje perilo, vendar vključujejo pet vpojnih plasti, ki preprečujejo iztekanje in motnje spanja. Glede na študijo, objavljeno v European Journal of Paediatrics, so imeli pacienti, ki so še naprej nosili vpojne hlače, občutno boljše ocene kakovosti življenja in so se ponoči manj pogosto zbujali kot tisti, ki so nehali nositi vpojne hlače. Ti učinki so sčasoma postali izrazitejši.

Opozorilni znaki za močenje postelje

Opozorilni znaki za močenje postelje vključujejo namestitev senzorja vlage v otrokovo pižamo pred spanjem. Ta metoda se je izkazala za učinkovito v dveh tretjinah primerov, vendar njena uporaba zahteva veliko motivacije in je lahko moteča za cikel spanja staršev in drugih članov gospodinjstva.

Razmislite o zdravilih

Ta metoda ima zelo podoben rezultat kot alarmi za močenje postelje, pri čemer zdravilo deluje takoj, vendar se pogosto ponovi, ko ga prekinemo. To vključuje uporabo desmopresina: sintetične oblike hormona vazopresina, ki se daje kot zdravilo. Tudi ta metoda se je izkazala za uspešno v velikem številu primerov in neposredno obravnava enega glavnih fizioloških vzrokov močenja postelje.

Nenehno močenje postelje lahko povzroči tako staršem kot otroku veliko skrbi, sramu in stresa, hkrati pa vpliva tudi na spanje in s tem na kakovost življenja. Tako vi kot vaš otrok niste sami in da obstajajo orodja in strategije, ki jih lahko sprejmete in so dokazano zelo učinkoviti pri zmanjševanju verjetnosti in pogostosti močenja postelje.

[Vir: Mother and child]; Portal24; Foto: Pexels

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja