Od vrta do mize: Kako gojiti sladek krompir?
Sladek krompir (Ipomoea batatas) postaja vse bolj priljubljen pridelek na domačih vrtovih, saj je bogat vir hranil in ga je mogoče gojiti tudi v zmernem podnebju. Kljub temu, da prihaja iz tropskih krajev, se s pravilno oskrbo in izbiro ustreznih sort dobro obnese tudi v slovenskih vrtovih.
Pri gojenju sladkega krompirja je ključno izbrati sorto, ki se dobro prilagaja lokalnim razmeram. Med bolj priljubljenimi so ‘Beauregard’, ‘Evangeline’ in ‘Georgia Jet’, ki imajo krajši vegetacijski cikel in so primerne za področja z milejšimi poletji.
Sladek krompir se ne sadi iz gomoljev, kot običajni krompir, temveč iz potaknjencev ali mladih poganjkov, imenovanih “slips”. Ti poganjki se lahko vzgojijo doma tako, da se gomolj postavi v kozarec z vodo ali položi na vlažno prst, dokler ne razvije korenin in stebel.
Priprava tal in sajenje
Za uspešno rast sladkega krompirja je ključna dobro odcedna in bogata zemlja. Idealna pH-vrednost tal se giblje med 5,5 in 6,5. Pred sajenjem je priporočljivo zemljo obogatiti s kompostom ali dobro uležanim hlevskim gnojem, saj sladek krompir potrebuje hranljivo podlago.
Poganjke se sadi, ko mine nevarnost pozebe, običajno sredi maja. Priporočljiva razdalja med rastlinami je 30 do 40 cm, med vrstami pa 80 do 100 cm, saj razvijejo obsežno koreninsko mrežo.
Najbolj optimalni čas za sajenje sladkega krompirja je sredi maja, ko mine nevarnost pozebe in se temperatura tal dvigne nad 15 °C.
Sladek krompir je tropska rastlina, ki potrebuje topla tla in stabilne temperature, zato ga ne smemo saditi prezgodaj. Idealna temperatura zraka za rast je med 24 in 30 °C. V hladnejših območjih Slovenije je priporočljivo, da sadike najprej vzgojimo v zaprtih prostorih ali rastlinjaku in jih na prosto presadimo šele, ko so vremenske razmere ugodne.
Nega rastlin in zalivanje
Sladek krompir potrebuje toploto in sonce, zato je priporočljivo, da se ga sadi na najbolj sončna mesta na vrtu. Zalivanje mora biti redno, vendar ne pretirano, saj odvečna vlaga lahko povzroči gnitje korenin. V sušnih obdobjih je koristno dodati zastirko iz slame ali sena, ki pomaga ohranjati vlago v tleh.
Ker sladek krompir razvije dolge poganjke, jih je priporočljivo usmerjati ali rahlo dvigniti, da se prepreči nepotrebno ukoreninjanje ob vsakem stiku s tlemi. Rastline običajno ne potrebujejo veliko gnojenja, pretirana uporaba dušikovih gnojil pa lahko povzroči bujno rast listov na račun gomoljev.
Pobiranje in shranjevanje pridelka
Sladek krompir dozori v približno 90 do 120 dneh po sajenju. Znak za žtev so porumeneli listi in suha stebla. Gomolji se izkopljejo previdno, saj so kožari občutljivi na poškodbe. Po pobiranju jih je treba nekaj dni sušiti na toplem in suhem mestu, da se strdi kožica, kar podaljša njihov rok trajanja.
Pravilno shranjen sladek krompir lahko zdrži več mesecev. Najbolje ga je hraniti pri temperaturi med 13 in 16 °C v suhem in temnem prostoru. Pri nižjih temperaturah lahko gomolji postanejo trdi in izgubijo okus.
Gojenje sladkega krompirja na domačem vrtu ni zahtevno, če se upoštevajo osnovna pravila glede izbire sort, priprave tal, sajenja in nege rastlin. S pravilno oskrbo lahko že jeseni uživate v bogatem in hranljivem pridelku, ki je odličen dodatek različnim jedem.
My brother recommended I might like this web site. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!
You have observed very interesting points! ps decent internet site. “High school is closer to the core of the American experience than anything else I can think of.” by Kurt Vonnegut, Jr..