Odzivi iz tujine: “Slovenska levičarska vlada začela medijsko čistko”

Nedavni val odpuščanj in brutalnih kadrovskih posegov v slovenskem medijskem prostoru je dvignil veliko prahu tako doma kot v tujini. Kritike in zgroženost nad potezami aktualne (levičarske) slovenske vlade so se razširile tudi preko meja Slovenije. Irski novinar Thomas O’Reilly (The European Conservative, Bruselj), je v obširnem članku raziskal in izrazil globoke pomisleke glede trenutnega dogajanja. O’Reilly je opozoril na skrb zbujajoč trend, ki bi lahko vplival tudi širše na medijsko svobodo v Evropi.

“Vsi ti borci za pravno državo in svobodo medijev so neskončno glasni, ko se napada desne vlade, in molčijo, ko načela pravne države krši levica.” [Romana Tomc, evropska poslanka]

Slovenski opozicijski politiki so namreč ostro kritizirali slovensko vlado zaradi čistke med novinarji RTV Slovenija, kar je po Evropi dvignilo veliko prahu in tudi zanimanja med novinarskimi kolegi. Zaskrbljeni so, da bi se lahko takšen precedens, ki ga je postavila Tuskova vlada na Poljskem, razširil tudi na druge dele Evrope. Evropska poslanka Romana Tomc je za The European Conservative povedala, da je nova slovenska vlada izvedla čistko na RTV, ki je bila vnaprej pripravljena na podlagi nekakšne “depolitizacije”, pri čemer je obtožila nevladne organizacije in različne institucije EU zaradi njihovega molka.

Romana Tomc je povedala, da je to vprašanje skušala izpostaviti med razpravo o nedavnem zakonu EU o svobodi medijev, a so jo nasprotniki, ki so v večini v parlamentu, preprosto označili za “politične igrice”. Češ, da Slovenijo, članico EU in Nata, trenutno vodi “proevropska” koalicija, poslanci konservativne Slovenske demokratske stranke (SDS) pa zgolj izražajo zaskrbljenost zaradi odpuščanja novinarjev, ki naj bi kršili politično usmeritev vlade. Žal temu ni tako, saj so strateške odpovedi in znižanja plač na državni televiziji vse bolj pogost pojav.

Primer Valentina Areha

O’Reilly je v svojem poročanju izpostavil tudi primer novinarja Valentina Areha, novinarskega veterana iz slovenske vojne, pogosto omenjenega tudi na CNN in Reuters-u, ki je nedavno postal brezposeln zaradi politično motivirane odločitve novega vodstva RTV Slovenija. Areh pa ni edini novinar, ki je bil odpuščen. V javnem pismu je celo opisal, kako so novinarji, ki se niso želeli politično identificirati z novo vlado, postali tarča odpuščanj. V pismu, naslovljenem na Evropsko komisijo, je evropska poslanka iz vrst SDS Romana Tomc izpostavila Arehovo izkušnjo in ideološko čistko na RTV, neposredno primerljivo s situacijo na Poljskem pod Tuskovo vlado.

Kritike slovenske vlade v zvezi z medijsko svobodo se navezujejo tudi na pomanjkljivo ukrepanje Evropske komisije, kar odraža hinavščino glede tega vprašanja. Vprašanje medijske svobode je v času sedanje levo-liberalne koalicije pod vodstvom Roberta Goloba še toliko bolj aktualno glede na kritike zaradi neposrednega poseganja v državno televizijo. To odpira tudi pomembno vprašanje o motivih in pravi resnici v ozadju dogajanja ter posledično o potrebni zaščiti medijske neodvisnosti v Evropi.

Slovenija je pomemben igralec pri povezovanju Zahodnega Balkana in glede vojne v Ukrajini. Zato se postavlja vprašanje, ali se neodzivnost glede vprašanj medijske svobode Evropske komisije morda odraža v želji po ohranjanju diplomatskih odnosov v Bruslju, še kritično izpostavi O’Rilley. Vprašanje medijske svobode ostaja ključnega pomena za demokratične vrednote in evropske standarde, ki jih je treba vzdrževati v vseh državah članicah EU.

Foto:Portal24/Edvard Kadič

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja