Ogorčenje v zdravstvu zaradi izjav o “netimskih” študentih medicine
Razburjenje med zdravniki in drugimi zdravstvenimi delavci je povzročila izjava Monike Ažman, predsednice Zbornice zdravstvene in babiške nege, o domnevno “netimskih” študentih medicine. V nedavnem intervjuju za revijo Ona plus je Ažmanova izrazila mnenje, da zaradi narave izobraževalnega sistema medicinski študenti ne morejo postati timski delavci.
“Naše izobraževanje temelji na točkah, na medicinsko fakulteto se lahko načeloma vpišejo zgolj zlati maturanti, ki že tako celo gimnazijo vse moči usmerjajo samo v učenje, nato pa jih čaka še šest let študija, ki je usmerjen v dril, ego in mesarsko klanje. Od takšnih študentov niti ne moremo pričakovati, da bodo na koncu timski ljudje,” je povedala Ažman.
Izjava je sprožila val ogorčenja in žalosti med zaposlenimi v zdravstvu, med njimi tudi pri predsednici Zdravniške zbornice Slovenije, Bojani Beović. Beović je izrazila zaskrbljenost glede nepremišljenih izjav, ki bi lahko nepotrebno povzročale nesoglasja med različnimi profili zdravstvenih delavcev. “Zakaj bi želela funkcionarka ene od organizacij medicinskih sester z nepremišljenimi izjavami načrtno kregati med seboj različne profile, ki lahko skupaj tvorno delujejo le kot ekipa,” je poudarila Beović.
Prav tako je Beović kritizirala stališče Zbornice zdravstvene in babiške nege do izboljšanja položaja medicinskih sester. Izpostavila je, da bi morala zbornica bolj aktivno podpirati izboljšave na tem področju.
Zdravniška zbornica od Ažmanove pričakuje javno opravičilo za njene besede ali odstop z mesta državne svetnice, poudarjajoč, da takšna stališča niso primerna za osebo, ki zastopa interese zdravstvenih delavcev.
Vztrajamo, ker delujemo skupaj
Kritični odzivi prihajajo tudi iz Sindikata zdravnikov družinske medicine Praktikum, ki so Moniko Ažman pozvali, naj upošteva tudi mnenja medicinskih sester, ki se ne strinjajo z njeno izjavo. Predsednik sindikata Igor Muževič je v odzivu zapisal: “Če morda na svojih visokih položajih, daleč od bolnika in kolegov, ne slišite terena, vam zdravniki družinske medicine sporočamo: naši sodelavci, ambulantne medicinske sestre in tehniki, niso zadovoljni z razmerami v družinski medicini. So preobremenjeni, sramotno podplačani in vsakodnevno izpostavljeni gnevu in frustraciji pacientov, ki se ob nedelovanju zdravstvenega sistema iz leto v leto poglablja.”
Muževič je izpostavil, da zdravniki vsakodnevno tesno sodelujejo z različnimi strokovnjaki, zlasti z medicinskimi sestrami, s katerimi tvorijo ekipu, ki je pogosto izčrpana in na meji zmogljivosti, a skupaj vztrajajo v ambulantah prav zaradi tega občutka skupnosti. Po njegovem mnenju takšne izjave v že napet medijski prostor prinašajo elemente razdora, omalovaževanja in etiketiranja.
[MMC RTV SLO, STA]
Foto: Freepik;