Posledice pritiska na najstnike, da shujšajo, in kako ukrepati

Današnja družba je močno prežeta z ideali o “popolnem” telesu, ki jih spodbujajo mediji, družbena omrežja in pogosto tudi bližnji, kot so družinski člani. Najstniki se znajdejo pod velikim pritiskom, da ustrezajo tem idealom, kar lahko vodi v dolgotrajne posledice za njihovo telesno podobo, samopodobo in duševno zdravje. Študije kažejo, da so najstniki, ki jim starši ali okolica pogosto omenjajo hujšanje, bolj nagnjeni k razvoju motenj hranjenja, nizki samopodobi in celo depresiji.

Pritisk, da bi mladostnik spremenil svoj videz, se lahko izraža na različne načine. Pogoste pripombe, primerjave z vrstniki ali znanimi osebnostmi in spodbujanje restriktivnih diet so le nekateri od primerov. Ti vplivi lahko v najstniku vzbudijo občutke manjvrednosti in prepričanje, da so cenjeni le, če ustrezajo določenim standardom. Posledice so lahko resne, saj lahko vodijo v:

  • Motnje hranjenja, kot so anoreksija, bulimija ali prenajedanje.
  • Nizko samopodobo, ki ovira njihovo družbeno in akademsko življenje.
  • Dolgotrajne težave z duševnim zdravjem, kot so anksioznost in depresija.

Kaj lahko storimo starši?

Namesto, da bi pritiskali na najstnika, naj izgubi kilograme, je pomembno, da se osredotočimo na spodbujanje zdravega odnosa do telesa in prehrane. Tukaj je nekaj praktičnih nasvetov:

Spodbujajte zdrav življenjski slog, ne pa hujšanja

Namesto kritiziranja teže ali telesa se osredotočite na spodbujanje zdravih navad, kot so redno gibanje, uživanje raznolike prehrane in dober spanec. Vpogled v zdrav življenjski slog naj bo osredotočen na počutje in zdravje, ne na videz.

Izogibajte se kritičnim pripombam o telesu

Otroci in najstniki so zelo dovzetni za opazke svojih staršev in bližnjih. Izogibajte se kritiziranju njihovega telesa, saj lahko to hitro vodi v nizko samopodobo. Tudi lastne negativne pripombe o svojem telesu lahko vplivajo na najstnikov pogled na lastno vrednost.

Uvedite odprt dialog

Spodbujajte odprt pogovor o čustvih in težavah, s katerimi se soočajo. Če vaš najstnik izrazi nezadovoljstvo s svojim telesom, ga poslušajte brez obsojanja in ponudite podporo.

Bodite zgled

Otroci pogosto posnemajo vedenje svojih staršev. Če starši sami sprejemajo svoje telo in imajo zdrav odnos do hrane, je večja verjetnost, da bodo tudi najstniki razvili podobna stališča.

Vloga šole in širše skupnosti

Šole in druge institucije igrajo pomembno vlogo pri ozaveščanju o zdravem odnosu do telesa. Delavnice na temo pozitivne telesne podobe in sprejemanja raznolikosti lahko pomagajo pri razbijanju stereotipov. Pomembno je tudi, da šole ne uporabljajo teže ali videza kot merila za ocenjevanje uspešnosti ali zdravja učencev.

Družbena omrežja in mediji pogosto ustvarjajo nerealna pričakovanja o telesnem videzu. Starši lahko pomagajo najstnikom razviti kritični pogled na vsebine, ki jih spremljajo. Pogovorite se o tem, kako so številne fotografije urejene in ne odražajo resničnosti. Naučite jih, da cenijo svoje telo takšno, kot je, in ne sledijo idealom, ki jih vsiljujejo mediji.

Kdaj poiskati strokovno pomoč?

Če opazite, da se vaš najstnik prekomerno ukvarja s svojo težo, zmanjšuje obroke, se izogiba hrani ali kaže znake depresije, je pomembno, da poiščete pomoč strokovnjaka. Svetovalci, psihologi in terapevti, specializirani za mladostnike, lahko ponudijo potrebno podporo in preprečijo, da bi težave prerasle v dolgotrajne motnje.

Pritisk družine in medijev, da naj najstnik shujša, lahko pusti trajne posledice na njegovo telesno in duševno zdravje. Ključno je, da kot starši, skrbniki in širša skupnost spodbujamo pozitivno telesno podobo, zdrav odnos do hrane in odprt dialog. Sprejemanje telesne raznolikosti in spodbujanje samozavesti pri mladih je korak k bolj zdravemu in srečnemu življenju.

Portal24; Foto: Pixabay/sweetlouise

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja