Prihajajo novi zakoni o cestninjenju, dedovanju in izvrševanju kazni

Na današnji 118. redni seji je vlada sprejela več pomembnih zakonodajnih predlogov, ki bodo vplivali na različna področja, vključno z infrastrukturo, dedovanjem in kazenskimi sankcijami. Med sprejetimi predlogi so predlog Zakona o cestninjenju, predlog novele Zakona o dedovanju in predlog novele Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij. Poleg tega je vlada sprejela odločitev o dodelitvi humanitarne pomoči Palestincem.

Zakon o cestninjenju – pomemben korak k zmanjšanju onesnaževanja

Ena izmed ključnih točk današnje seje je bila sprejetje predloga Zakona o cestninjenju. Cilj tega zakona je spodbujanje uporabe sodobnih in okolju prijaznih vozil na slovenskih cestah, kar bo pripomoglo k zmanjšanju onesnaževanja okolja. S predlaganim zakonom se uvajajo nove zakonske določbe, ki temeljijo na evropski direktivi o zaračunavanju pristojbin vozilom za uporabo določene infrastrukture, predvsem avtocest.

Novosti v zakonu vključujejo uvedbo sistema cestninjenja za tovorna vozila na podlagi njihovih emisij CO2. To pomeni, da bodo tovorna vozila razvrščena v različne emisijske razrede, na podlagi katerih bo določena višina cestnine. Čistejša vozila, ki povzročajo manj onesnaževanja, bodo plačevala nižje pristojbine, medtem ko bodo bolj onesnažujoča vozila plačevala višje zneske. Cilj je spodbuditi večjo uporabo čistih in tehnološko naprednih vozil ter s tem zmanjšati onesnaževanje zraka.

Poleg tega zakon uvaja tudi nova pravila glede elektronskih vinjet, vključno z uvedbo nove enodnevne elektronske vinjete, ki bo v veljavi najpozneje do 25. marca 2030. Ta novost bo predvsem koristila tistim voznikom, ki občasno uporabljajo avtoceste in ne potrebujejo daljših vinjet.

Novela Zakona o dedovanju – hitrejše urejanje zapuščinskih postopkov

Na področju dedovanja je vlada sprejela predlog novele Zakona o dedovanju, ki je usmerjen v pospešitev zapuščinskih postopkov, zlasti v primerih, ko so dediči neznani. Ena ključnih sprememb je skrajšanje roka za oklic neznanim dedičem z enega leta na tri mesece. Poleg tega se uvajajo nove oblike objave oklicev, ki bodo pripomogle k znižanju stroškov, povezanih z objavo oklicev.

Objava oklicev se bo po novem namesto v Uradnem listu Republike Slovenije izvedla na spletnih straneh sodišč, kar bo zmanjšalo stroške in poenostavilo postopek. S tem se pričakuje hitrejša dokončanje zapuščinskih postopkov, kar bo omogočilo boljšo izrabo nepremičnin, ki so trenutno zaradi nedokončanih postopkov neizkoriščene.

Pospešitev teh postopkov bo imela tudi širši družbeni vpliv, saj bo pripomogla k hitrejši izvedbi infrastrukturnih projektov, kot je gradnja cest, ter k izboljšanju socialnega položaja prebivalstva, na primer prek stanovanjske politike. Predlog novele bo tako pozitivno vplival na razvoj države in lokalnih skupnosti.

Novela Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij – začasni ukrepi za reševanje prezasedenosti zaporov

Tretji pomemben zakonodajni predlog, ki ga je danes sprejela vlada, je predlog novele Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij. Namen tega zakona je reševanje težav, ki jih povzroča prezasedenost zaporov, predvsem skozi vzpostavitev začasnih ukrepov, ki se aktivirajo v primeru zaostrenih varnostnih razmer.

Med predlaganimi ukrepi so opravljanje nalog pravosodnega policista s strani drugih zaposlenih, ki so bili prej zaposleni kot pravosodni policisti, prekinitev prestajanja kazni zapora in odlog nastopa kazni zapora ali nadomestnega zapora. Ti ukrepi so zasnovani tako, da zagotovijo varne pogoje za bivanje zaprtih oseb ter omogočijo nemoteno opravljanje nalog pravosodne varnostne Policije.

Humanitarna pomoč Palestincem

Vlada je na današnji seji obravnavala tudi humanitarno pomoč Palestincem, ki je bila že določena z vladnim sklepom 11. junija 2024. Skupno 500.000 evrov sredstev je bilo dodeljenih Slovenski karitas, ki je strateški partner Ministrstva za zunanje in evropske zadeve na področju mednarodne humanitarne pomoči.

Ta sredstva bodo namenjena zdravstveni in psihosocialni rehabilitaciji žrtev konflikta na Bližnjem vzhodu, predvsem otrok iz Gaze, ki se nahajajo v Egiptu. V okviru tega projekta bo 10 težko ranjenih otrok iz Gaze deležnih zdravstvene rehabilitacije v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča (URI Soča), ki bo trajala 45 dni.

[Vir: Gov.si]; Portal24; Foto: Matija Sušnik/DZ (fotografija je simbolna)

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja