Pripravite si domači kimchi: Fermentirano korejsko superživilo

V zadnjih letih je kimchi, tradicionalna korejska jed iz fermentirane zelenjave, osvojil kulinarični svet. Zaradi edinstvenega okusa, bogate tradicije in številnih pozitivnih vplivov na zdravje, je postal nepogrešljiv dodatek na jedilnikih po vsem svetu. Kimchi se lahko uživa samostojno kot priloga ali v kombinaciji z drugimi jedmi, kot so juhe, riž ali korejski barbecue.

Fermentirana hrana, kot je kimchi, ima dolgo zgodovino v različnih kulturah, vendar prav korejski kimchi izstopa po svoji raznolikosti in posebni mešanici okusov. Poleg bogastva vitaminov in mineralov, ki jih vsebuje, je kimchi izjemno koristen za črevesno floro, saj vsebuje veliko probiotikov, ki pripomorejo k boljši prebavi in splošnemu zdravju prebavnega sistema. Poleg tega je znano, da redno uživanje fermentirane hrane krepi imunski sistem, kar je še posebej pomembno v hladnejših mesecih.

Kimchi ima dolgo tradicijo priprave, ki se prenaša iz generacije v generacijo. Kljub temu, da obstaja veliko različnih različic in načinov priprave, osnovni princip ostaja enak – fermentacija, ki ustvarja edinstven okus in ohranja hranilne vrednosti zelenjave. Priprava kimchija doma je preprostejša, kot se morda zdi, in omogoča prilagajanje sestavin glede na osebne preference.

Čeprav je klasična različica pripravljena iz kitajskega zelja, lahko eksperimentirate tudi z drugo zelenjavo, kot so kumare, redkvice ali celo cvetača. Prav tako lahko prilagodite stopnjo pikantnosti in okusa, odvisno od količine čilija, česna in ingverja, ki ga uporabite.

Sestavine, ki jih boste potrebovali:

  • 1 srednje veliko kitajsko zelje,
  • 1/4 skodelice morske soli,
  • 4 skodelice vode,
  • 4 stroke česna (sesekljan),
  • 1 žlica ingverja (nariban),
  • 1 žlica sladkorja,
  • 1 žlica ribje omake (lahko zamenjate s sojino omako za vegansko različico),
  • 2 žlici korejskega čilija v prahu (gochugaru),
  • 2 mladi čebuli (narezani),
  • 1 srednje velika korenje (narezano na tanke trakove),
  • 1 srednje velika redkev (narezana na tanke trakove).

Navodila za pripravo:

Kitajsko zelje razrežite na četrtine po dolžini in nato na manjše koščke. V večjo posodo nalijte 4 skodelice vode in dodajte morsko sol. Zelje potopite v slano vodo in pustite stati 1-2 uri. Občasno premešajte, da se sol enakomerno porazdeli. Po tem času zelje dobro sperite pod hladno vodo in odcedite.

V manjši posodi zmešajte sesekljan česen, ingver, sladkor, ribjo omako (ali sojino omako), in gochugaru (korejski čili v prahu). Po želji lahko dodate manj čilija, če želite manj pekočo različico.

V veliki posodi zmešajte odcejeno zelje z mladimi čebulami, korenjem in redkvijo. Dodajte pripravljeno pasto in vse skupaj temeljito premešajte, da se pasta enakomerno razporedi po zelenjavi.

Kimchi zmes prenesite v čisto stekleno posodo. Poskrbite, da bo zelenjava popolnoma potopljena v tekočino. Posodo ohlapno pokrijte, saj bo med fermentacijo nastajalo nekaj plinov. Kimchi pustite na sobni temperaturi 1-2 dni, odvisno od temperature v prostoru in želenega okusa. Po dveh dneh posodo postavite v hladilnik, kjer bo kimchi še naprej zorel, vendar počasneje.

Nasveti:

  • Kimchi bo boljši po nekaj dneh fermentacije v hladilniku, lahko pa ga uživate že prej, če vam je ljubši svež okus.
  • Sestavine lahko prilagodite svojemu okusu – več ali manj čilija, ingverja, ribje omake ali sladkorja.

Kimchi je odličen kot priloga k jedem ali kot dodatek v različnih jedeh, na primer rižu, juhah ali sendvičih. Preizkusite ta tradicionalni korejski recept in uživajte v doma pripravljenem fermentiranem okusu!

Dober tek!

Portal24; Foto: Pixabay/lpegas

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja