Psihološka varnost: Ključ do učinkovitosti brez vodstvene vloge
Če niste na vodstvenem položaju, a si želite v svoji ekipi gojiti psihološko varnost, se lahko zgledujete po načelih, ki jih prinaša koncept “psihološke varnosti”. To pomeni, da se zaposleni počutijo sposobne in dolžne izraziti svoje mnenje brez strahu pred represalijami. Številne raziskave potrjujejo, da je to ključna značilnost najučinkovitejših ekip.
Psihološko varno okolje si lahko predstavljamo kot prijetno večerjo s prijatelji, kjer se ljudje počutijo dobrodošlo in dovolj varno, da izrazijo svoje poglede. Ključna je situacijska ponižnost, kjer vsakdo lahko prispeva brez strahu pred osramočenjem ali nepotrebnimi konflikti. Za dosego tega lahko vsakdo prispeva, ne glede na to, ali je na vodstvenem položaju ali ne.
Čeprav imajo vodje pomembno vlogo pri oblikovanju delovne kulture, lahko vsak posameznik prispeva k psihološki varnosti. Postavljanje pristnih vprašanj sodelavcem, izpostavljanje prihodnjih izzivov in obnašanje kot gostitelj v okolju, ki spodbuja odprtost, so ključni koraki.
Postavite pristna vprašanja svojim sodelavcem
Postavite iskrena vprašanja svojim sodelavcem, kot na primer: “Kako vam lahko pomagam?”, “Katerim stvarem nasprotujete?” in “Kaj vas skrbi?” To orodje je presenetljivo preprosto in obenem izjemno učinkovito. Postavljeno vprašanje jasno izraža zanimanje za sogovornikovo mnenje. S tem ustvarite trenutek psihološke varnosti, ki druge spodbuja, da delijo svoje misli. Iskrena vprašanja, poslušanje in premišljeni odgovori pomembno prispevajo k občutku pomembnosti posameznika, ne glede na to, ali so nadrejeni, enakovredni ali podrejeni.
Povejte stvari, ki oblikujejo prihodnji izziv… več na Govorica telesa.
Portal24; ; Foto: Freepik