Putin prodajo Aljaske iz leta 1867 razglasil za “nezakonito”
Vladimir Putin, ruski predsednik, je podpisal odlok, s katerim je prodajo Aljaske Združenim državam leta 1867 razglasil za “nezakonito.” Strokovnjaki potezo vidijo kot poskus Kremlja, da vpliva na mednarodno politiko in preoblikuje zgodovino.
Aljaska, danes ena izmed petdesetih zveznih držav ZDA, je bila leta 1867 prodana za 7,2 milijona dolarjev. Takrat je to veljalo za vzajemno koristno transakcijo, ki je postala del zgodovine. Kljub temu pa se zdaj zdi, da Rusija pod vodstvom Putina želi preklicati to zgodovinsko dejstvo.
Putinova propagandna taktika
Putin in njegovi strokovnjaki za propagando vztrajno gradijo podobo Rusije kot imperija. Slednja pa svojim sosedam postavlja zahteve in je se pripravljena zateči tudi vojni in drugim posledicam, če te zahteve niso izpolnjene. S tem pristopom je Rusija v preteklosti že izvajala pritisk na druge države, kot sta Gruzija in Moldavija. Ukrajino je leta 2022 Rusija napadla, vojna traja še danes.
Putinov odlok o razglasitvi prodaje Aljaske za nezakonito nakazuje, da Rusija začenja postavljati zahteve za vrnitev tega ozemlja, kar lahko vodi v konflikt z Združenimi državami. Kljub temu se to trenutno šteje za politično deklaracijo, vendar pa opozarja na nov pristop Kremlja k mednarodni politiki.
Ruska perspektiva
“Preden Američani zasežejo naše nepremičnine v tujini, naj se spomnijo, da imamo tudi mi kaj zahtevati,” je izjavil Vjačeslav Volodin, predsednik državne dume, med plenarnim zasedanjem poleti 2022. Rusi so se takrat nervozno odzvali na sankcije, ki jih je uvedla ZDA proti Moskvi. Ta propagandna taktika ne bo verjetno prestrašila ameriških oblasti, vendar pa odraža nov pristop Kremlja k mednarodni politiki in njegovo spoštovanje dogovorov.
Aljaska ima v odnosih med obema državama pomembno državo, saj so na njenem ozemlju nameščene baze ameriške vojske, vključno z USAF (Zračne sile ZDA) in USARAK (ameriške arktične vojaške sile). Te baze so opremljene z napredno vojaško opremo, ki bi omogočila hitro izvedbo morebitnega napada na Rusijo, vključno z jedrskimi bojnimi glavami.
Rusija je že prej uporabila podobno propagandno taktiko v primeru Krima. Krim je bil v času Sovjetske zveze zakonito prenesen na Ukrajino. Putinov režim je pozneje s silo aneksiral Krim, kar je sprožilo mednarodno obsodbo. Ta poteza ostaja sporna in je dobro znana kot primer ruske agresije v regiji.
vir; Foto: Zajem zaslona; Portal24