Računsko sodišče izreklo negativno mnenje RTV Slovenija za leto 2022

Računsko sodišče je RTV Slovenija za leto 2022 izreklo negativno mnenje zaradi nepravilnosti v računovodskih izkazih in spornih praks pri odpovedih pogodb o zaposlitvi. Medtem ko so nepravilnosti opozarjali Svet delavcev in novinarski sindikat že dlje časa, so odkritja izpostavila resne sistemske težave, ki segajo tudi v leto 2023.

Po poročanju MMC RTV SLO je Računsko sodišče ugotovilo, da je RTV Slovenija v letu 2022 prikazal za 3.091.996 evrov previsok presežek prihodkov nad odhodki. Namesto uradnega presežka 96.116 evrov bi moral zavod izkazati za 2.995.880 evrov presežka odhodkov nad prihodki. V obdobju, ko je bila napaka zaznana je zavod vodil generalni direktor Andrej Grah Whatmough.

Sodišče je opozorilo, da so v zavodu pri računovodskih izkazih prikazovali nerealne podatke, kar kaže na nepravilno upravljanje financ. Poleg tega so odkritja razkrila sporne prakse pri upokojevanju zaposlenih.

Odpravnine kot spodbuda za upokojevanje

Eden izmed ključnih očitkov se nanaša na nepravilne odpovedi pogodb o zaposlitvi. Po poročanju MMC RTV SLO je zavod v nasprotju s predpisi ponujal višje odpravnine zaposlenim, ki so se odločili za upokojitev. V poročilu je navedeno: “RTV je z uporabo instituta odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga omogočil višje odpravnine, kot bi jih zaposleni prejeli ob običajni upokojitvi.”

Te prakse so bile podkrepljene z navidezno uporabo določb Zakona o delovnih razmerjih o presežnih delavcih, kar pomeni, da razlogi za odpoved pogodb niso bili ustrezno utemeljeni. Računsko sodišče je opozorilo tudi na to, da RTV Slovenija ni določil potrebnega števila zaposlenih v posameznih enotah, kar je povzročilo dodatne težave pri obravnavi presežnih delavcev.

Svet delavcev in novinarski sindikati so že dalj časa opozarjali na nepravilnosti, ki so se zgodile v času direktorja Graha Whatmougha. Po poročanju MMC RTV SLO so med drugim izpostavili, da so se številni sodelavci nepričakovano prerazporejali na druga delovna mesta, pogosto brez jasnih pravil. Organizacijsko stanje je bilo nepregledno, kar je še dodatno otežilo poslovanje zavoda.

Novo vodstvo, ki je nastopilo leta 2023, je podedovalo številne neurejene dokumente, pogodbe in celo neplačane račune iz obdobja prejšnje uprave. Kot so takrat poudarili na RTV Slovenija: “Veliko dokumentov in pogodb je bilo ustvarjenih mimo ustaljenih poti, pravnih služb in uradnih evidenc zavoda.”

Revizija in zahteve Računskega sodišča

Računsko sodišče je RTV Slovenija naložilo, da pripravi odzivno poročilo in analizo obstoječega stanja. Prav tako mora zavod sprejeti nov akt o sistemizaciji delovnih mest, ki bo odražal dejanske potrebe po kadrih. Poleg tega je sodišče izdalo priporočila za izboljšanje izterjave kratkoročnih terjatev.

Po poročanju MMC RTV SLO so dodatne nepravilnosti obremenile tudi prihodnje poslovanje, saj je prejšnje vodstvo tik pred odhodom podpisalo anekse o večopravilnosti in nagrajevanju, kar je zaposlenim omogočilo napredovanja do devet plačnih razredov.

Odbor za kulturo je leta 2023 računskemu sodišču naložil revizijo poslovanja. Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Marko Rusjan je izpostavil, da so bili sumi nepravilnosti potrjeni tudi na podlagi poročanja medijev. MMC RTV SLO poroča, da je prejšnje vodstvo javnega zavoda že leta 2022 zatrjevalo, da je poslovanje uravnoteženo, a je bila takšna trditev že takrat vprašljiva.

Računsko sodišče bo v prihodnje preverilo, kako je RTV Slovenija izvedel potrebne ukrepe za odpravo ugotovljenih nepravilnosti.

Portal24; Foto: Portal24/Edvard Kadič

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja