Razmnoževanje hortenzije: Kako ukoreniniti potaknjence hortenzije

Hortenzije so priljubljene okrasne rastline, znane po svojih velikih, barvitih socvetjih, ki lahko krasijo vrtove skozi večji del poletja. Če želite te čudovite rastline razmnožiti na preprost in učinkovit način, je ukoreninjenje potaknjencev odlična metoda. Razmnoževanje hortenzij s potaknjenci vam omogoča, da ustvarite nove rastline iz obstoječih in si tako zagotovite cvetlične grede, polne živahnih cvetov, ne da bi za to porabili veliko denarja. V tem članku bomo podrobno opisali postopek ukoreninjenja potaknjencev hortenzije.

1. Priprava na razmnoževanje hortenzije

Najboljši čas za jemanje potaknjencev hortenzije je zgodaj poleti, ko so rastline v polnem zagonu rasti, vendar še niso zacvetele. Takrat so mladi poganjki najbolj vitalni in imajo največjo možnost za uspešno ukoreninjenje. Potrebovali boste oster in čist vrtnarski nož ali škarje, nekaj lončkov z dobro odcedno zemljo, rastni hormon (opcijsko) ter plastično vrečko ali pokrov za ustvarjanje vlažnega okolja.

2. Pridobivanje potaknjencev

Izberite zdrav, močan poganjek brez cvetov. Idealen potaknjenec naj bo dolg približno 10–15 centimetrov in naj vsebuje vsaj dve do tri pare listov. Poganjek odrežite tik pod vozliščem, kjer se list pritrdi na steblo, saj so tam celice, ki imajo največjo sposobnost za tvorbo korenin.

3. Priprava potaknjencev

Po rezanju odstranite spodnje liste, da ostane le zgornji par listov. Če so listi zelo veliki, jih lahko skrajšate na polovico, da zmanjšate izgubo vlage in omogočite boljše ukoreninjenje. Spodnji del potaknjenca (tisti, ki ste ga prerezali pod vozliščem) lahko pomočite v rastni hormon, kar lahko pospeši proces ukoreninjenja. Čeprav ni nujno, uporaba rastnega hormona poveča možnosti za uspeh, zlasti pri hortenzijah, ki so včasih nekoliko trmaste pri ukoreninjenju.

4. Sajenje potaknjencev

Pripravite lončke z mešanico zemlje in peska ali perlitom, kar zagotavlja dobro odcednost in zračnost, kar je ključnega pomena za razvoj korenin. Z leseno palčko ali prstom naredite luknjo v zemlji, nato pa vanjo previdno posadite potaknjenec. Zemljo okoli potaknjenca nežno pritisnite, da ga stabilizirate.

5. Zagotavljanje optimalnih pogojev za ukoreninjenje

Potaknjence je potrebno postaviti v toplo in svetlo okolje, vendar ne na neposredno sončno svetlobo, saj lahko to povzroči prekomerno izhlapevanje vlage. Najbolje je, da jih postavite na svetlo mesto, kjer ni direktne sončne pripeke. Da bi ustvarili vlažno mikroklimo, lahko preko lončkov z napoti postavite plastično vrečko, ki bo zadržala vlago. Pazite, da vrečka ne pride v stik z listi, saj lahko to povzroči gnitje.

6. Nega in spremljanje ukoreninjenja

V prvih nekaj tednih je ključno, da potaknjence redno preverjate in skrbite, da je zemlja ves čas rahlo vlažna. Pazite, da je zemlja dovolj vlažna, vendar ne preveč mokra, saj lahko prekomerna vlaga povzroči gnitje. Po približno treh do štirih tednih bi morali začeti opazovati prve znake ukoreninjenja, kot so novi listi ali majhne korenine, ki rastejo iz dna lončka.

7. Presajanje ukoreninjenih potaknjencev

Ko so potaknjenci dobro ukoreninjeni in kažejo znake nove rasti, jih lahko presadite v večje lonce ali na stalno mesto na vrtu. Presajanje opravite previdno, da ne poškodujete novih korenin. Hortenzije najbolje uspevajo na polsenčnih legah, v dobro odcedni, vendar vlažni zemlji, bogati s humusom.

Ukoreninjenje potaknjencev hortenzije je enostaven in zadovoljiv način, kako pomnožiti te čudovite rastline na svojem vrtu. S skrbno pripravo, ustrezno nego in pravilnimi pogoji lahko ustvarite močne, zdrave rastline, ki bodo vsako leto krasile vaš vrt z bujnimi cvetovi. Ne glede na to, ali ste izkušeni vrtnar ali začetnik, je razmnoževanje hortenzij s potaknjenci postopek, ki ga lahko uspešno izvedete in se ob tem naučite veliko o naravi in rastlinskem svetu.

Portal24; Foto: Pixabay

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja