Robert Golob podprl nov mandat Ursule Von der Leyen
Slovenski premier Robert Golob je na nedavnem srečanju voditeljev Evropske unije v Bruslju izrazil svojo podporo Ursuli von der Leyen, aktualni predsednici Evropske komisije, in pohvalil njeno delo, še posebej v kontekstu pomoči Sloveniji med lanskoletnimi katastrofalnimi poplavami. Golob, vodja stranke Gibanje Svoboda, ki je članica liberalne skupine Renew v Evropskem parlamentu, je ob prihodu na srečanje dejal: “Izkušnja celotne vlade in Slovenije s predsednico Evropske komisije je bila zelo pozitivna. Takrat, ko je bilo v Sloveniji najtežje, to je v primeru lanskih katastrofalnih poplav, je ona pokazala ne samo razumevanje, ampak je tudi zelo pripomogla k temu, da smo dobili obilno finančno podporo iz Bruslja. Zame štejejo dejanja, vse preostalo je ideologija in politikantstvo.”
Golob je tudi poudaril, da von der Leyen lahko računa na slovensko podporo pri njeni kandidaturi za nov mandat. “Danes imamo dva cilja. Prvi je, da se pogovorimo o kandidatih za najvišja štiri mesta v institucijah Evropske unije. Drugi cilj pa je, da dejansko pridemo do dogovora,” je dodal premier.
Golob je podprl tudi Costo in Kallas
Poleg podpore von der Leyen je Golob podprl tudi Antonia Costo za predsednika Evropskega sveta. “Ima veliko izkušenj in preudarnosti,” je dejal. Premier je dodal, da je v pogovoru z njim dobil zadostna pojasnila glede njegove domnevne vpletenosti v korupcijsko afero.
Golob je ob tem potrdil tudi prizadevanja liberalcev, da bi mesto vodje evropske diplomacije prevzela Kaja Kallas. Če njej ne bi uspelo, bi to mesto lahko prevzel belgijski premier Alexander De Croo. “V resnici startamo z obema. Prva je Kallas, v primeru, če bi se zapletlo z njo, pa je lahko naš kandidat tudi De Croo,” je povedal Golob po sestanku voditeljev iz vrst skupine Renew.
Glede pomislekov nekaterih članic, da bi se zaradi ostre drže Kaje Kallas do Rusije še zaostrile napetosti v mednarodni skupnosti, je Golob poudaril, da morajo biti stališča visokega zunanjepolitičnega predstavnika usklajena in uravnotežena. Kallas mu je zagotovila, da bo v primeru imenovanja na ta položaj zastopala stališča, ki so bolj reprezentativna za EU.
Slovenija si bo po Golobovih besedah prizadevala za pomembne resorje v prihodnji Evropski komisiji. Kot kandidat za komisarja iz Slovenije je predlagan Tomaž Vesel, pri čemer bo Slovenija poskušala pridobiti resorje za proračun, kohezijo, industrijsko politiko ali širitev. Golob je dodal, da so se v okviru skupine Renew dogovorili, da se bodo usklajevali pri tem, za katere resorje si bodo prizadevali pri sestavljanju prihodnje Evropske komisije.
Janša za uravnoteženo koalicijo
Na drugi strani političnega spektra se je srečanja voditeljev vlad in opozicijskih strank iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP) udeležil predsednik SDS-a Janez Janša. Janša je na omrežju X zapisal: “Za Evropsko ljudsko stranko (EPP) je lahko ponavljanje koalicije z levosredinskimi strankami pot do poraza.” Zavzel se je za koalicijo, ki bi jo poleg EPP-ja sestavljala ena stranka z desnice in ena z levice.
Janša se je sešel tudi z italijansko premierko Giorgio Meloni, ki vodi stranko Evropskih konservativcev in reformistov (ECR). Sestal pa se je tudi z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom in nekdanjim poljskim premierjem Mateuszem Morawieckim iz stranke Zakon in pravičnost, ki je del ECR-ja. O pogovorih o vodilnih položajih je Janša zapisal, da je namesto vsebinskih razprav v ospredju delitev funkcij. SDS vztraja pri uravnoteženi koaliciji, ki bo sposobna preudarno voditi evropsko politiko v korist varnosti in blaginje ljudi. Delegati SDS-a so na predvolilnem kongresu Evropske ljudske stranke v Romuniji odrekli podporo Ursuli von der Leyen za vodilno kandidatko stranke za vodenje Evropske komisije in pri tem stališču vztrajajo tudi po volitvah.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24;
Foto: Daniel Novakovič/STA