Rusko vesoljsko plovilo uspešno pristalo na Luni
Danes se je zgodil zgodovinski trenutek. Rusija je namreč uspešno izstrelila svoje prvo vesoljsko plovilo, ki je po 47 letih pristalo na Luni. Plovilo je mehko pristalo na Luninem južnem polu, pomembnem območju, ki naj bi vsebovalo dragoceni vodni led.
S kozmodroma Vostočni, lociranega 5550 km vzhodno od Moskve, je bil izstreljen Sojuz 2.1v, ki je nosil vesoljsko plovilo Luna-25. Izstrelitev se je zgodila ob 2.11 zjutraj po moskovskem času. Pristajalnik se na Luni pričakuje 23. avgusta, je potrdila ruska vesoljska agencija.
Ruska lunarna misija, prva po letu 1976, zdaj intenzivno tekmuje z drugimi državami, ki prav tako izvajajo napredne raziskave Lune. Indija je prejšnji mesec poslala svoj lunarni pristajalnik Chandrayaan-3, medtem ko se ZDA in Kitajska ponašata s svojimi naprednimi programi raziskovanja naravnega satelita Zemlje.
Obsežne raziskave in špekulacije astronomske skupnosti so se končno potrdile – voda na Luni ni več zgolj skrivnost. Zemljevidi, ki jih je razvila NASA leta 2018, so nakazovali prisotnost vodnega ledu v zasenčenih predelih Lune. Leta 2020 je NASA nato potrdila obstoj vode tudi na območjih, obsijanih s soncem, kar je odprlo nova vrata razumevanja in izkoriščanja naravnih virov tega nezemeljskega telesa.
Ta izjemna dosežka pomenita velik korak naprej v raziskovanju vesolja in prinašata obetavne možnosti za nadaljnje raziskave ter izkoriščanje Luninih naravnih virov za prihodnje misije in potencialno bivanje človeštva v odmaknjenih kotičkih vesolja.
vir Foto: Zajem zaslona YT/Global News Portal24