Sladki koren: Odlična rastlina gojenje in zdravje
Sladki koren (liquorice) ima številne zdravilne učinke in se v ljudskem zdravilstvu uporablja za zdravljenje različnih bolezni, vključno z astmo, depresijo, kronično utrujenostjo, virusnimi in glivičnimi okužbami, boleznimi jeter, tuberkulozo, artritisom in drugimi. Zaradi svojega vpliva na hormon kortizol povečuje odpornost proti stresu in je zato priporočljiv za uživanje ob večjih fizičnih in psihičnih naporih in je odličen nadomestek za šentjanževko.
Za razmnoževanje sladkega korena je najbolje uporabiti potaknjence rastlin, starih dve do tri leta. Pri gojenju te rastline so optimalna peščena tla in peščene ilovice, medtem ko se vlažna tla ne priporočajo. Sladki koren je lesnata rastlina, močna in zelo razvejana, ki iz sebe požene številne, do dva metra dolge plazeče trte. Iz teh trt se razvijejo nove rastline, kar omogoča hitro širjenje sladkega korena, zlasti v zmerno toplem in suhem podnebju, kjer potrebuje obilo svetlobe.
Njegovi nenavadno pernati listi, s štirimi do osmimi pari lističev, krasijo rastlino, medtem ko ima cvet značilno obliko metulja (Fabaceae) s krono rumeno-bele barve. Cvetovi so zbrani v šopkih na vrhu stebla in v pazduhah listov, plod pa je ploščatega stroka in rjave barve, prekrit z lepljivimi dlakami, ki se nahajajo na vseh nadzemnih delih rastline.
Sladki koren ima še eno pomembno vlogo – izvleček sladkega korena lahko učinkovito ščiti paradižnik pred nevarnimi boleznimi.
Sladki koren uspeva tudi v bolj revni prsti
Kljub svoji zahtevnosti za svetlobo in tla, sladki koren uspeva tudi na revnih tleh, saj ima dobro razvit koreninski sistem. Ta rastlina je dolgoživa in lahko živi več kot 20 let. Zato je pridelava sladkega korena še posebej smiselna na manj rodovitnih tleh, ki so ogrožena zaradi erozije in plazov, kjer pridelava drugih poljščin ni gospodarna.
Pri gojenju na rodovitni zemlji se sladki koren obdeluje na običajen način, vključno z jesenskim globokim oranjem. Intenzivnost razvoja korenin in pridelek sta odvisna od globine oranja ter stopnje rahljanja tal. Priprava tal se izvede takoj po jeseni ali spomladi.
Razmnoževanje sladkega korena s semeni ni donosno. Priporočljivo je torej uporabiti potaknjence rastlin, starih dve do tri leta, ki so veliki od 10 do 15 cm. Ti se takoj posadijo na stalno mesto, saj je razmnoževanje s semeni manj učinkovito in se v praksi ne uporablja.
V naših razmerah sladek koren proizvede malo semen, ki zaradi trdega kličnega lista težko vzklijejo. Sadimo jo lahko spomladi ali jeseni, pri čemer je jesensko sajenje bolj primerno in varnejše, ko so tla dovolj vlažna. Razdalja med rastlinami in vrstami je odvisna od rastnih razmer, običajno pa rastline sadimo na razdaljo 60 do 80 cm med vrstami in 25 do 30 cm med rastlinami v vrsti.
Pri gojenju na strmih tleh, ki so ogrožena zaradi erozije, pa sladki koren sadimo v jame na manjše razmake. Potaknjence položimo vodoravno na dno jame in jih prekrijemo z zemljo. Na razdalji 100 x 50 cm boste potrebovali približno 20.000 potaknjencev. Srečno!