Slovenija bo sodelovala v postopku pred ICJ proti Izraelu
Vlada je sprejela pomemben sklep glede aktivnega sodelovanja Slovenije v postopku pred Meddržavnim sodiščem v Haagu, ki se nanaša na domnevno sporno delovanje Izraela v Gazi in na Zahodnem bregu, vključno z vzhodnim Jeruzalemom. Ministrica za zunanje in evropske zadeve, Tanja Fajon, je to odločitev razglasila na novinarski konferenci po seji vlade.
Gre za ločen postopek od tistega, ki se je danes začel na Meddržavnem sodišču (ICJ), kjer Južna Afrika toži Izrael zaradi kršenja konvencije o preprečevanju genocida… o tem smo poročali tukaj. Ministrica Fajon je poudarila, da je Slovenija pristopila k temu postopku na podlagi resolucije Generalne skupščine Združenih narodov, ki jo je podprla že decembra 2022. Resolucija Generalne skupščine je ICJ zaprosila za svetovalno mnenje glede posledic delovanja Izraela na človekove pravice na zasedenih palestinskih ozemljih ter očitanih izraelskih kršitvah pravice palestinskega ljudstva do samoodločbe od leta 1967 dalje.
Ministrica Fajon je izpostavila obsežen spekter očitanih kršitev, ki se že desetletja dogajajo v regiji, ter opozorila na njihove grozljive posledice, ki so še vedno vidne. Slovenija se je odločila, da bo aktivno sodelovala v tem postopku pred ICJ-jem in bo svoja stališča predstavila 23. februarja, ko bo na vrsti. Celoten postopek bo vodilo Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve.
Fajon: Postopek je priložnost za obnovitev verodostojnosti mednarodnih institucij
Ministrica je poudarila, da je ta postopek priložnost za obnovitev verodostojnosti mednarodnih institucij. Dodala je, da bo sodišče v zgodnji fazi morda pozvalo Izrael, naj konča vojaško operacijo. Končna odločitev o morebitnem genocidu pa bi lahko trajala več let. Glede tožbe Južne Afrike proti Izraelu, ki trenutno poteka v Haagu, je ministrica izrazila pričakovanje, da bo sodišče najprej razsodilo o svoji pristojnosti. Slovenija bo tožbo pozorno spremljala, saj se odločitev o genocidu lahko sprejme le na podlagi sodniškega postopka, ne pa političnih predstavnikov ali organizacij.
Ministrica Fajon je končala z jasnim poudarkom na obsodbi nasilja s strani Hamasa in Izraela ter poudarila, da civilisti ne smejo biti tarča. Hkrati je pozvala k vzpostavitvi trajnega miru v Gazi in čimprejšnjemu začetku mirovnega procesa. Omenila je tudi, da Gaza in Zahodni breg pripadata Palestincem.
Pisna pobuda Levice
V zvezi s tem je treba omeniti, da so trije poslanci Levice, med njimi Nataša Sukić, pred vlado naslovili pisno poslansko pobudo, v kateri pozivajo k ukrepom za preprečevanje genocida v Gazi in sodelovanju Slovenije v tožbi Južne Afrike. Sukić je izrazila prepričanje, da so elementi, opisani v tožbi Južne Afrike, jasno dokaz, da se v Gazi dogajajo genocidna dejanja.
Člani Gibanja za pravice Palestincev so se danes zbrali pred veleposlaništvom ZDA v Ljubljani, kjer so opozorili na soodgovornost ZDA pri izvajanju genocida v Gazi in zahtevali takojšnjo ustavitev izraelskih napadov. Opozorili so, da ZDA dajejo Izraelu neomajno politično in vojaško podporo v konfliktu, ki je že desetletja prizadel palestinsko prebivalstvo.
vir; Foto: Tanja Fajon Danijel Kovačič – UKOM; Portal24