Slovenija na zasedanju Regionalnega odbora SZO izpostavila pomen sodelovanja za boljši dostop do zdravstvenih storitev
Med 29. in 31. oktobrom je v Kopenhagnu, na Danskem, potekalo 74. zasedanje Regionalnega odbora Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo (SZO). Slovenijo je zastopala delegacija, ki jo je vodil državni sekretar Iztok Kos, in ki je med drugim izpostavila pomen krepitve primarnega zdravstvenega varstva in sodelovanja med državami pri doseganju ciljev zdravstvenega varstva. Srečanje je obravnavalo pomembna vprašanja zdravstvenih izzivov, kot so krizne razmere, priprave na zdravstvene izredne razmere ter načrte za prihodnje obdobje.
Regionalni direktor Kluge ponovno izvoljen, poudarek na enakosti in dostopnosti do zdravja
Na letošnjem zasedanju so se zbrani dogovorili o viziji novega petletnega programa, ki bo stopil v veljavo leta 2026 in je namenjen krepitvi univerzalnega dostopa do zdravstvenega varstva in zagotavljanju enakosti v zdravju. Za naslednji petletni mandat je bil soglasno ponovno izvoljen trenutni regionalni direktor za Evropo, Dr. Hans Henri P. Kluge, ki je poudaril, da “ima SZO ključno vlogo pri razvoju, ugotavljanju in širjenju dobrih rešitev za regijo.” Poudarek bo na vključevanju dobrih praks, priporočil in izpolnjevanju sprejetih zavez, ki bodo pripomogle k bolj enakopravnemu dostopu do zdravstvenih storitev po vsej regiji.
Slovenija je izrazila podporo novemu programu in opozorila na potrebo po vključevanju civilne družbe v zagotavljanje dostopa do zdravstvenih storitev za ranljive skupine. Pri tem je izpostavila pomen ozaveščanja o zdravstveni pismenosti ter ukrepe proti zavajajočim informacijam na družbenih omrežjih, kar lahko močno prispeva k boljši pripravljenosti na prihodnje zdravstvene krize.
Poudarek Slovenije na krepitvi zdravstvenih delavcev in prilagoditvi podnebnim spremembam
Slovenija je na srečanju še posebej poudarila pomen krepitve zdravstvene delovne sile in pripravljenosti na posledice podnebnih sprememb. Pri tem je predlagala vlaganje v primarno zdravstveno varstvo ter v digitalne rešitve, prilagojene ranljivim skupinam. Pomembno je tudi sodelovanje med državami pri razvoju in delitvi dobrih praks. Slovenija, kot pobudnica Resolucije o socialni participaciji, ki je bila maja letos sprejeta na Generalni skupščini SZO, je izpostavila pomen institucionalizacije socialne participacije in vključevanja nevladnih organizacij.
Na podlagi pozitivnih izkušenj iz lastnega okolja je Slovenija poudarila pomen sodelovanja z nevladnimi organizacijami, ki igrajo ključno vlogo pri sprejemanju odločitev na področju zdravja in pri izvajanju zdravstvenih programov. V okviru svojih prizadevanj je Slovenija naznanila tudi finančno podporo v okviru naložbene pobude SZO, ki vključuje prispevke za medicinsko opremo in zdravila za Ukrajino, podporo Pisarni za obvladovanje kroničnih bolezni v Kopenhagnu in organizacijo srečanja Pobud Malih držav, ki bo potekalo maja 2025 na Bledu.
Portal24; Foto: WHO/ Andreas Beck/Gov.si