Slovenija postaja polnopravna članica Evropske vesoljske agencije

Predsednik vlade Robert Golob in generalni direktor Evropske vesoljske agencije (ESA) Josef Aschbacher sta podpisala sporazum, s katerim bo Slovenija 1. januarja 2025 postala polnopravna članica ESA. Sporazum temelji na mandatu, ki ga je vlada podelila predsedniku Golobu na svoji 105. redni seji 30. maja 2024.

Premier Golob je ob podpisu izpostavil prizadevanja obeh ekip, ki so prispevale k sklenitvi sporazuma, in poudaril, da se pravo delo šele začenja. Izpostavil je, da bo Slovenija aktivno sodelovala s svojim znanjem, strokovnjaki in inovativnimi pristopi ter prispevala k globalni konkurenčnosti EU na področju vesoljske tehnologije. Golob je izrazil prepričanje, da bo sodelovanje koristno ne le za Slovenijo in ESA, ampak tudi za celotno človeštvo.

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je ob tej priložnosti pohvalil pogum slovenskih vesoljskih entuziastov, ki si postavljajo cilje, ki presegajo meje znanega, in prispevajo k premikanju družbenih omejitev. Izrazil je ponos na dosežke slovenskega vesoljskega sektorja ter prepričanje, da bo Slovenija polnopravno članstvo v ESA izkoristila za nadaljnji napredek.

Generalni direktor ESA Josef Aschbacher je spomnil na dolgoletno sodelovanje med Slovenijo in ESA, ki se je začelo pred 15 leti. Poudaril je, da je podpis sporazuma pomemben mejnik za obe strani ter priča o trajni zavezanosti slovenskih vlad vesoljskim dejavnostim. Izrazil je tudi željo po uspešni vključitvi Slovenije v ESA in evropsko vesoljsko dobavno verigo.

Kaj prinaša članstvo?

Polnopravno članstvo Slovenije v ESA prinaša številne prednosti, vključno z novimi priložnostmi za sodelovanje slovenskih podjetij v programih, v katerih doslej niso mogla sodelovati. Slovenija bo lahko sodelovala v temeljnih tehnoloških raziskovalnih programih ter znanstvenih programih ESA, kar bo omogočilo enakopravno sodelovanje pri sprejemanju ključnih odločitev. Polnopravno članstvo prinaša tudi dodatne finančne in kadrovske obveznosti, saj bo Slovenija sodelovala v vseh ključnih telesih ESA.

Polnopravno članstvo bo povečalo prepoznavnost Slovenije v mednarodnem vesoljskem prostoru in omogočilo slovenskim podjetjem nadgradnjo sodelovanja s podjetji iz drugih držav članic ESA ter pridobivanje novih komercialnih projektov. Letna članarina za polnopravno članstvo bo izračunana na osnovi deleža bruto družbenega dohodka Slovenije, medtem ko se bodo vplačila vračala preko projektov slovenskih podjetij in institucij v ESA programih. Poleg članarine bo Slovenija ob pristopu plačala tudi enkratni znesek v višini 1,7 milijona evrov.

[Vir: Gov.SI]; Portal24; Foto: Vlada RS/Žan Kolman

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja