Slovenski gozdovi trpijo zaradi podlubnikov in ujm: Škoda presega 8 milijonov evrov

[STA] – V obdobju med januarjem in avgustom letošnjega leta je bilo zaradi napada podlubnikov, snegolomov in vetrolomov treba posekati več kot 451.500 kubičnih metrov dreves. Po ocenah Zavoda za gozdove Slovenije je zaradi teh uničujočih dogodkov nastala škoda v višini 8,3 milijona evrov, kar je razvidno iz poročila, ki ga je danes potrdila vlada.

Zavod za gozdove je na podlagi izdanih odločb o poseku ugotovil, da je količina posekanega lesa presegla mejo 400.000 kubičnih metrov, kar se po zakonu šteje kot prenamnožitev podlubnikov. To stanje pomeni, da podlubniki, običajno prisotni v gozdovih, zaradi ugodnih pogojev, kot so naravne ujme in dolgotrajne suše, napadajo tudi zdrava drevesa, kar povzroča dodatno škodo.

Ocena škode, ki jo je Zavod za gozdove izračunal na podlagi pravilnika o merilih za ocenjevanje škode v gozdovih, je znašala 0,57 odstotka načrtovanih prihodkov državnega proračuna. To presega mejo 0,3 odstotka, ki jo mora vlada upoštevati pri odločanju o uporabi sredstev za odpravo posledic nesreč.

Škoda je nastala predvsem v starejših gozdovih, kjer se je čisti donos zmanjšal zaradi nižjih prihodkov od prodaje poškodovanega lesa. Les, napaden s podlubniki, je ocenjen na približno 20 evrov na kubični meter, medtem ko je les, poškodovan zaradi snega in vetra, vreden le pet evrov na kubični meter.

Podlubniki, katerih populacija v Evropi in Sloveniji obsega več tisoč vrst, najpogosteje napadajo smreke. Največjo nevarnost predstavljajo v primerih prenamnožitve, ko naravne ujme ustvarijo ugodne pogoje za njihov nenadzorovan razvoj.

Portal24; Foto: Pixabay/ Pexels (fotografija je simbolna)

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja