Slovenski teden hrane: Praznik domače pridelave in zdrave prehrane

V tem tednu v Sloveniji obeležujemo teden slovenske hrane, s čimer želimo poudariti pomen lokalne hrane in podpreti domače pridelovalce ter predelovalce. Razglasitev celotnega tedna, namenjenega slovenski hrani, simbolizira skrb za hrano iz lokalnega okolja ter dvig zavesti o pomenu domače pridelave in predelave. To je tudi čas, ko Ministrstvo za zdravje sodeluje v pobudi za ozaveščanje o vrednosti slovenske hrane in poudarja pomen zdravega prehranjevanja za vse generacije.

Glavni cilj tedna slovenske hrane je spodbuditi ljudi k izbiri domačih živil ter krepiti zavest o samooskrbi. Poudariti želi ohranjanje čistega okolja, podeželja in kmetijskih zemljišč ter privabiti mlade k zanimanju za kmetijske dejavnosti. Ministrstvo za zdravje se zaveda, da izbira lokalne hrane ni zgolj prehranska, ampak tudi odgovornostna odločitev, ki vpliva na trajnostni razvoj družbe in zdravje posameznika.

Tradicionalni slovenski zajtrk

Ministrstvo za zdravje podpira tudi projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, ki ga obeležujemo tretji petek v novembru. Na novinarski konferenci je generalna direktorica Direktorata za javno zdravje, Vesna Marinko, poudarila: “Ministrstvo za zdravje projekt podpira že od njegovega začetka. Namen je spodbujanje navade zajtrkovanja med mladimi, saj statistike kažejo, da približno polovica mladih v Sloveniji ne zajtrkuje. Zajtrkovanje prinaša številne koristi za zdravje in izboljšuje učinkovitost, saj lačni nismo osredotočeni in naši miselni procesi so upočasnjeni.”

S tem projektom želi Ministrstvo za zdravje povečati ozaveščenost o pozitivnih učinkih zajtrka in zdravega prehranjevanja na celotno populacijo. Poleg tega je zajtrkovanje v okviru Tradicionalnega slovenskega zajtrka zasnovano na lokalno pridelanih sestavinah, kot so kruh, maslo, med, jabolka in mleko, kar je tudi simbol podpore domači pridelavi. Ministrstvo za zdravje ob tednu slovenske hrane spodbuja k odgovorni izbiri prehrane, saj se z izbiro lokalnih pridelkov prispeva k ohranjanju delovnih mest na podeželju in skrbi za okolje. Poudarjajo, da zdravo prehranjevanje ni le kratkotrajna modna muha, temveč izraz dolgotrajne odgovornosti do lastnega zdravja in družbe.

Portal24; Foto: Irma Glaner/Ministrstvo za zdravje/Gov.si

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja