Sprememba volilnega sistema: Ali bo NSi podprla preferenčni glas?
Včeraj je potekal posvet vodij parlamentarnih strank glede spremembe volilnega sistema z uvajanjem preferenčnega glasu na volitvah v Državni zbor (DZ). Premier Robert Golob je po srečanju ocenil, da je sprememba uresničljiva, čeprav zahteva dvotretjinsko večino, torej 60 poslanskih glasov, kar pomeni, da bo ob nasprotovanju SDS-a potrebno iskati podporo pri stranki NSi.
Vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj je poudaril, da NSi predloga, ki je bil priložen vabilu na posvet, ne podpira. NSi predlaga povečanje števila volilnih enot s sedanjih osem na 18, pri čemer bi iz vsake enote volili pet poslancev. Ta sprememba bi zahtevala tudi povečanje števila poslancev na 92 in bi omogočila odločilni vpliv volivcev z absolutnim prednostnim glasom.
Golob je poudaril, da je NSi v preteklosti načeloma podpirala uvedbo preferenčnega glasu in da se bo koalicija konstruktivno lotila njihovega predloga. Do 10. septembra bodo čakali na pisni predlog NSi-ja, nato pa bodo sledili nadaljnji pogovori. Premier je izpostavil potrebo po političnem konsenzu in vključitvi stroke v proces.
Vse je odvisno od NSi-ja
Poslanec SD Damijan Zrim je napovedal podporo neobveznemu relativnemu preferenčnemu glasu. Zrim je poudaril, da ima koalicija omejeno število glasov. Vse bo odvisno od NSi-ja, ki bo odločilni dejavnik. Če do jeseni ne bodo imeli potrebnih 60 poslanskih glasov, po njegovem mnenju ni smiselno nadaljevati procesa.
V Levici ocenjujejo, da je bil posvet izhodiščna točka za nadaljnje pogovore. Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je poudaril, da so volivci na posvetovalnem referendumu podprli uvedbo preferenčnega glasu. Levica je odprta za pogovore glede števila volilnih enot. Slednje bi lahko namreč prispevalo k večji raznolikosti kandidatov in geografski zastopanosti.
Premier Golob je poudaril, da je pobuda za spremembo volilnega sistema na referendumu prejela največjo podporo volivcev, zato so z njo tudi začeli. Apeliral je na vse politične stranke, naj spoštujejo voljo ljudi, izraženo na referendumu.
Predsednik SDS-a Janez Janša pa je bil po posvetu skeptičen glede uspeha sprememb. Meni, da bi predlagane spremembe volilni sistem poslabšale, saj bi ukinitev volilnih okrajev povečala centralizacijo in razvojne razlike v Sloveniji. SDS se zavzema za dvokrožni večinski volilni sistem, ki je bil leta 1996 potrjen na zakonodajnem referendumu, a še vedno ni uveljavljen.
Sestanek je pokazal razhajanja med strankami glede spremembe volilnega sistema, ključna pa bo podpora NSi-ja, da bi dosegli potrebno dvotretjinsko večino v DZ-ju.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Daniel Novakovič/STA/Vlada RS Flickr