Študija: Dotik lajša bolečine, depresijo in anksioznost

V nedavno objavljeni znanstveni študiji, ki so jo izvedli strokovnjaki z nemške univerze v Essnu, so razkrili presenetljivo učinkovitost dotika pri lajšanju bolečine, depresije in anksioznosti. Ta poglobljena raziskava ne samo potrjuje že dolgo obstoječe prepričanje o pomenu fizičnega stika za človeško počutje, ampak tudi širi razumevanje njegovega vpliva na psihično in fizično zdravje.

Dotik, ne glede na to, ali gre za objem ali nežen dotik z roko, ima globoke terapevtske učinke, ki segajo preko osnovnega človeškega stika. Science Daily poroča, da čutilo za dotik, ki se pri novorojenčkih razvije kot prvo, igra ključno vlogo v njihovem razvoju in zaznavanju okolja. V obdobju pandemije covida-19, ko je bil fizični stik močno omejen, so se posledice odsotnosti tega temeljnega človeškega stika pokazale v obliki povečane depresije, tesnobe in osamljenosti po vsem svetu.

Harmonično dotikanje

Dr. Helena Hartmann, soavtorica študije, izpostavlja, da harmonično dotikanje skozi dan močno prispeva k zmanjšanju duševnih in telesnih težav. Študija, objavljena v prestižni reviji Nature Human Behaviour, je analizirala podatke iz kar 212 prej objavljenih študij, vključujoč 85 študij z odraslimi in 52 s novorojenčki. Njihove ugotovitve kažejo, da ima dotik enako pomembne koristi za duševno in fizično zdravje odraslih in novorojenčkov.

Posebej izstopajoča ugotovitev raziskave je, da dotik ni le učinkovit pri zmanjševanju bolečin, depresije in anksioznosti, ampak tudi prispeva k povečanju telesne mase pri novorojenčkih. Zanimivo je, da je bil pozitiven vpliv na duševno zdravje večji, ko je šlo za človeški dotik v primerjavi z dotikom neživega objekta, kot je najljubša odeja, ali interakcijo s posebej zasnovanimi roboti.

Tehnološki razvoj

Raziskovalci in strokovnjaki verjamejo, da bi prihodnji tehnološki razvoj lahko omogočil robotom, da natančneje posnemajo človeški dotik, s čimer bi lahko še dodatno izkoristili njegove terapevtske učinke. dr. Mariana von Mohr, ki sodeluje na londonski univerzi Royal Holloway, poudarja pomen razumevanja, kako posebni senzorji na koži, znani kot C-taktilne aferente, reagirajo na nežen dotik in temperaturo, podobno človeški koži.

Prof. Katerina Fotopoulou z University College London opozarja na “zgodovinsko nesrečo”, ki je dala prednost verbalni komunikaciji v nasprotju z dotikom in drugimi somatskimi terapijami. Ta študija predstavlja pomemben korak k ponovni vzpostavitvi ravnovesja in poudarja potrebo po nadaljnjem preučevanju vpliva dotika na človeško zdravje.

[Vir: Science Daily]; Portal24; Foto: Freepik

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja