Študija: Skoraj polovica smrti zaradi raka povezana s preprečljivimi vzroki
Nova raziskava Ameriškega združenja za boj proti raku (ACS) je pokazala, da je nekaj manj kot polovica vseh smrti zaradi raka v Združenih državah Amerike in 40 odstotkov primerov raka povezanih z dejavniki, ki bi jih bilo mogoče preprečiti. Študija, ki se osredotoča na odrasle, stare 30 let in več, razkriva, da sta kajenje in slaba prehrana med glavnimi krivci za pojav raka in smrtnost.
Raziskovalci so analizirali incidenco in umrljivost 30 vrst raka v povezavi z 18 spremenljivimi dejavniki tveganja. Ugotovitve kažejo, da je 40 odstotkov primerov raka in približno polovica vseh smrti zaradi raka v ZDA pripisanih dejavnikom, ki jih je mogoče nadzorovati. Dr. Farhad Islami, glavni avtor študije, je za Euronews Health povedal, da ti podatki poudarjajo potencial za znatno zmanjšanje bremena raka s širokim in pravičnim izvajanjem preventivnih pobud.
Glavni dejavniki tveganja
Med dejavniki, ki so bili vključeni v študijo, so kajenje cigaret, prekomerna telesna teža, pitje alkohola, uživanje rdečega in predelanega mesa, nizki vnos sadja in zelenjave, prehranskih vlaknin in prehranskega kalcija. Drugi pomembni dejavniki vključujejo telesno nedejavnost, ultravijolično (UV) sevanje in okužbe, ki povzročajo raka, kot je humani papiloma virus (HPV).
Kajenje cigaret je bilo opredeljeno kot vodilni dejavnik tveganja in je odgovorno za 20 odstotkov vseh primerov raka ter 30 odstotkov smrti zaradi raka v ZDA. Sledijo mu prekomerna telesna teža in pitje alkohola. Med dejavniki, ki vplivajo na pojav raka, so še UV-sevanje, telesna nedejavnost, okužba s HPV, nizka poraba sadja in zelenjave ter uživanje predelanega mesa.
Preventivne pobude
Dr. Islami je pojasnil, da lahko tudi dejavnik, ki močno povzroča raka, če je redek, povzroči le nekaj primerov raka. Nasprotno pa lahko skupni dejavniki s šibkejšim učinkom povzročijo večje število primerov raka. Razumevanje števila primerov raka in smrti, ki jih povzročajo dejavniki, ki jih je mogoče preprečiti, je koristno pri oblikovanju boljših pobud za preprečevanje raka in povečanju ozaveščenosti javnosti o dejavnikih tveganja.
Priporočila za zmanjšanje tveganja
Islami je predlagal, da lahko ljudje zmanjšajo tveganje za raka na individualni ravni z izogibanjem ali zmanjšanjem izpostavljenosti dejavnikom tveganja. Na širši ravni bi bilo koristno povečanje pravičnega dostopa do preventivnega zdravstvenega varstva in ozaveščanje o metodah preprečevanja.
“Pri kajenju lahko na primer osebe, ki trenutno kadijo, zmanjšajo tveganje za zdravje tako, da opustijo kajenje. Ponudniki zdravstvenih storitev lahko zagotovijo tudi smernice za opustitev,” je dejal.
Priporočila za zmanjšanje tveganja za razvoj ali smrt zaradi raka vključujejo izogibanje uporabi tobačnih izdelkov, upoštevanje prehranskih smernic, fizično aktivnost, vzdrževanje zdrave telesne teže in omejitev čezmerne izpostavljenosti soncu. Pomembno je tudi vzdrževanje potrebnih cepljenj, na primer proti virusu hepatitisa B (HBV) in HPV. “Cepljenje ob priporočenem času lahko bistveno zmanjša tveganje za kronično okužbo in posledično raka, povezanega s temi virusi,” je v izjavi dejal dr. Ahmedin Jemal, višji avtor študije.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik