Ukrajina in Romunija okrepili sodelovanje za izvoz žita, ZDA razširile zaščito za Ukrajince

Ukrajina in sosednja Romunija sta v petek podpisali pomemben sporazum o sodelovanju, katerega cilj je povečati izvoz žita iz Ukrajine prek ozemlja Romunije. Državi sta sporazum sprejeli kot odziv na prekinitev sporazuma o ladijskem prometu, ki je omogočal varno prehajanje skozi Črno morje. Prekinitev je izvedla Moskva.

Sporazum je bil podpisan med obiskom ukrajinskega premierja Denysa Shmyhala v romunski prestolnici Bukarešto, kjer se je sestal z romunskim kolegom Marcelom Ciolacujem. Ključni cilji sporazuma vključujejo povečanje izvoza žita v Ukrajino, ki se je zaradi vojne soočila z velikimi razdejanji, ter izboljšanje infrastrukture za prevoz, vključno z rekami, železnico, cestami in morjem in mejnimi prehodi.

Ukrajinsko gospodarstvo močno temelji na kmetijstvu. Njihovo žito pa je ključnega pomena za svetovno oskrbo s pomembnimi pridelki, kot so pšenica, ječmen in sončnično olje.

Ciolacu je po sestanku povedal na tiskovni konferenci, da Romunija upa, da bo lahko prepeljala več kot 60 odstotka ukrajinskega izvoza žita. Prav tako so postavili ambiciozen cilj, da bi se prevoz ukrajinskega žita skozi Romunijo podvojil iz 2 milijonov na 4 milijone ton na mesec. Časovni okvir za ta povečanje ni bil natančno opredeljen.

ZDA podpirajo Ukrajince s širitvijo začasnega pravnega statusa

Administracija Joe Bidna napovedala obsežno razširitev začasnega pravnega statusa za Ukrajince, ki že živijo v ZDA. Ta poteza naj bi omogočila 166.700 Ukrajincem, ki že prebivajo v ZDA, da postanejo upravičeni do začasne zaščite. Slednje je pomemben korak, saj trenutno uživa ta status le približno 26.000 Ukrajincev.

Ukrajinci, ki želijo pridobiti ta status, morajo biti v ZDA do 16. avgusta, dva dni pred objavo ukrepa. S tem statusom bi imeli tudi pravico do delovnega dovoljenja. Začasni status, ki bi sicer potekel 19. oktobra, je bil podaljšan za dodatnih 18 mesecev, do 19. aprila 2025.

Minister za domovinsko varnost Alejandro Mayorkas je povedal, da ruska vojaška invazija na Ukrajino ter povezana humanitarna kriza zahtevata, da ZDA še naprej nudijo varnost in zaščito za Ukrajince, ki se morda ne bodo mogli vrniti v svojo domovino.

Vodja neodvisne skupine za spremljanje volitev v Rusiji aretiran

V petek je v Moskvi prišlo do aretacije enega od voditeljev priznane neodvisne skupine za spremljanje volitev, Grigorija Melkonjanca. Ta poteza je del širšega trenda zatiranja kritikov Kremlja in zagovornikov človekovih pravic, ki se je okrepil po ruski invaziji v Ukrajino. Melkonjancu, sopredsedniku organizacije Golos, grozi do šest let zapora, če bo obsojen.

Ukrajinski vojaški dron strmoglavil v Moskvi

Ruske oblasti so sporočile, da je ukrajinski vojaški dron v petek zjutraj strmoglavil v zgradbo v središču Moskve. Dron je bil sestreljen s strani lokalnega sistema zračne obrambe, preden je padel v kompleks Expo Center. Kljub trčenju ni bilo poročil o žrtvah, zgradba pa je utrpela manjšo škodo.

Napad na dron je potekal okoli 4. ure zjutraj po lokalnem času, zaradi česar je bil zračni prostor v bližini moskovskega mednarodnega letališča začasno zaprt.

vir Foto: Pexels Portal24