Umirjanje napetosti: Tehnike za krepitev odnosov
Tako v osebnem kot poklicnem okolju se pogosto srečamo z okoliščinami v katerih čustva postanejo močna. Čustveni izbruhi so pogosto posledica nasprotujočih si idej ali nesporazumov, lahko pa so tudi posledica nerazrešenih čustev. Omenjeni občutki se pogosto pojavijo zaradi zaznanih krivic ali nezadovoljstva. Hitro obvladovanje teh negativnih čustev je ključnega pomena za preprečevanje nadaljnjega stopnjevanja.
Naše bogate izkušnje pri reševanju sporov so nas že velikokrat izpostavile številnim čustveno nabitim okoliščinam. Omenjene okoliščine zajemajo vse od posameznikov, ki nočejo komunicirati, do izražanja jeze in celo fizičnih spopadov, kot so potiskanje, metanje predmetov in v skrajnih primerih napad.
Omejevanje napetosti je veščina, ki združuje elemente umetnosti, znanosti in socialne diplomacije, začne pa se pri posamezniku. Ne moremo se namreč zanašati na to, da bo druga stran začela ali celo imela potrebne spretnosti in pripravljenost na to, da se dogajanje umiri.
Postopek miritve vključuje predvsem miselni pristop, kjer se uporablja kombinacija socialnih namigov ter verbalna in neverbalna komunikacija, tako se namreč prepreči poslabšanje razmer. Zahteva tudi vztrajnost, saj se je treba zavedati, da bosta za učinkovito razrešitev situacije morda potrebna čas in napor.