Upokojenci kot oskrbovalci: Ministrstvo preučuje možnost sprememb
Ministrstvo za solidarno prihodnost preučuje možnost, da bi v prihodnje tudi upokojenci lahko postali oskrbovalci družinskih članov. Ta ideja pridobiva vse več podpore, zlasti v luči kroničnega pomanjkanja kadra v sektorju dolgotrajne oskrbe. Pravica do oskrbovalca družinskega člana je bila sicer uvedena z začetkom letošnjega leta v okviru zakona o dolgotrajni oskrbi, a se pri njenem izvajanju že pojavljajo številne težave.
Ena izmed glavnih kritik obstoječe zakonodaje je prav določba, ki onemogoča upokojencem pridobitev statusa oskrbovalca, kljub temu da bi mnogi med njimi to delo z veseljem opravljali. Gerontologinja Ajda Cvelbar iz Inštituta Antona Trstenjaka poudarja, da so mnogi neformalni oskrbovalci starejših družinskih članov že zdaj starejše osebe, pogosto ženske, ki skrbijo za svoje bližnje. Po njenih besedah bi vključitev upokojencev v ta sistem omogočila večjo dostopnost oskrbe na domu, ki je za starejše pogosto najboljša rešitev.
Oskrbovalci so sicer upravičeni do plačila v višini 1,2-kratnika minimalne plače, regresa in 21 dni dopusta, v času katerega je oskrbovanec nameščen v socialnovarstveno ustanovo. Vendar pa je dostopnost teh ustanov pogosto omejena, kar oskrbovalce sili, da oskrbo izvajajo doma, tudi če sami trpijo za kroničnimi boleznimi ali so v slabšem zdravstvenem stanju.
Ministrstvo se zaveda težav in priznava, da bi sprememba zakonodaje v smeri vključitve upokojencev kot oskrbovalcev lahko pripomogla k boljši rešitvi trenutne kadrovske stiske. Kljub temu pa še ni določenega časovnega okvira za izvedbo teh sprememb.
[Vir: MMC RTV SLO]; Senior24; Foto: Photo Mix/Pixabay