Vlada omejuje kratkoročno oddajanje, predlog o brezplačni vodi umaknila

Slovenska vlada je potrdila zakonodajni predlog, ki prinaša pomembne spremembe na področju kratkoročnega oddajanja nepremičnin. Novi zakon o gostinstvu, ki naj bi po pričakovanjih državni zbor potrdil do poletja, predvideva omejitve, ki bodo začele veljati prihodnje leto. Predlog je že sprožil burne odzive med sobodajalci, ki napovedujejo ustavno presojo, če bo zakon sprejet, medtem ko na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport vztrajajo, da je regulacija nujna za reševanje stanovanjske problematike.

Državni sekretar Matevž Frangež je na novinarski konferenci po seji vlade poudaril, da predlagane spremembe naslavljajo vse večjo nedostopnost stanovanj, zlasti za ranljive skupine, kot so mlade družine. “Jasen odgovor na vprašanje, zakaj uvajamo regulacijo kratkotrajnih najemov – zato da mladim slovenskim družinam zagotovimo dostopnost stanovanj, da stanovanja, ki so bila zgrajena za namen domovanja, vrnemo njihovemu prvotnemu namenu,” je dejal Frangež. Dodal je, da podatki kažejo zaskrbljujoč trend: v Sloveniji je na vsaka tri stanovanja, oddana dolgoročno, eno v kratkoročnem najemu.

Predlog zakona določa konkretne omejitve, kot so največ 60 dni oddajanja stanovanj v večstanovanjskih stavbah z največ šestimi ležišči, ob 75-odstotnem soglasju etažnih lastnikov in soglasju vseh mejnih etažnih lastnikov. V eno- in dvostanovanjskih stavbah, kjer ima sobodajalec stalno prebivališče, pa je omejitev postavljena na 150 dni, največ 50 odstotkov uporabne površine in do 12 ležišč ob soglasju etažnih lastnikov.

Lokalne skupnosti z možnostjo prilagajanja pravil

Ena od ključnih novosti predloga je, da bodo lokalne skupnosti lahko same določile specifične omejitve, prilagojene njihovim razmeram. “Situacija v Ljubljani, v slovenski Istri ali v nekaterih gorenjskih občinah ni enaka situacijam v drugih delih države, zato omogočamo lokalnim skupnostim, da v skladu s svojimi pristojnostmi izberejo drugačen tip omejitve oziroma omejitve omilijo ali jih na drugi strani dodatno zaostrijo,” je pojasnil Frangež. Po poročanju MMC RTV SLO to pomeni, da bi lahko občine, kjer je pritisk turizma večji, uvedle strožje ukrepe, medtem ko bi drugod omejitve lahko bile blažje.

Študija Univerze Manchester Metropolitan, ki jo omenja Frangež, razkriva petkratni porast kratkoročnih oddaj stanovanj v zadnjih osmih letih. “Leta 2019 smo imeli v ponudbi 2500 stanovanj za goste v kratkotrajnem najemu, leta 2023 že 13.000 stanovanj, torej smo imeli v petih letih petkratno povečanje,” je opozoril državni sekretar. Po poročanju MMC RTV SLO ta profesionalizacija dejavnosti še dodatno otežuje dostop do stanovanj za dolgoročni najem, kar je vlado spodbudilo k ukrepanju.

Sobodajalci medtem ostro nasprotujejo predlogu. Na dopoldanski novinarski konferenci so napovedali, da bo ob uveljavitvi zakona izbrisanih 90 odstotkov zasebnih ponudnikov kratkoročnih nastanitev, in izpostavili, da se večina ne namerava preusmeriti v dolgoročno oddajanje. Peticijo Združenja sobodajalcev, ki zahteva ponovno javno obravnavo predloga, je podprlo 3200 podpisnikov.

Frangež je nasprotovanja sobodajalcev označil za neutemeljena in opozorila o protiustavnosti zavrnil kot mit. “Ratio urejanja je vrnitev stanovanj trajnim oblikam bivanja,” je poudaril, pri čemer se je skliceval na ustavne člene, ki dopuščajo omejitve gospodarske dejavnosti v javno korist ter poudarjajo socialno funkcijo lastnine. Po poročanju MMC RTV SLO je dodal, da je regulacija sorazmerna in upravičena, saj študije potrjujejo vzročno zvezo med kratkoročnim najemom in nedostopnostjo stanovanj.

Brezplačna pitna voda v gostinskih lokalih

Predlog o brezplačni pitni vodi v gostinskih lokalih, ki je bil sprva del osnutka, je vlada po posvetu z Obrtno-podjetniško zbornico umaknila. Gostinci so odločitev pozdravili, saj menijo, da mora odločitev o zaračunavanju vode ostati v njihovi pristojnosti. Predsednik OZS Blaž Cvar je izrazil zadovoljstvo: “Prav je, da je gostincem samim prepuščena odločitev, ali bodo vodo točili brezplačno ali ne.”

Zakonodajni postopek se šele začenja, sobodajalci pa obljubljajo nadaljnji boj, vključno z amandmaji, ki naj bi odražali njihove predloge za kompromis.

Portal24; Foto: Pixabay/moerschy

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja