Vlada zavrača predlog NSi za strožje ukrepe v šolah

[Vir: STA] – Poslanci so pričeli razpravo o predlogu novele zakona o osnovni šoli, ki jo je predlagala stranka Nova Slovenija (NSi). Predlog je del širšega paketa zakonodajnih ukrepov, ki naslavljajo romska vprašanja, in vključuje strožje ukrepe za otroke, ki se vedejo nasilno. Vlada predloga ne podpira, ker meni, da bi predlagane rešitve kršile pravice otrok do izobraževanja.

Nova Slovenija je predlagala novelo zakona, ki bi šolam omogočila uporabo treh novih vzgojnih ukrepov v primeru težjih ali ponavljajočih se kršitev učencev. Ti ukrepi vključujejo začasno izobraževanje na daljavo, začasno vključitev v program za socializacijo ter začasno izključitev iz šole. Poslanka NSi Iva Dimic je pojasnila, da predlog predvideva tudi uvedbo dodatnih dolžnosti in odgovornosti staršev v šolski red.

“Predlagamo, da se v pravila šolskega reda dodajo dolžnosti in odgovornosti staršev,” je na seji državnega zbora poudarila Dimic.

Vlada in koalicija: predlog krši pravice otrok

Vlada predloga novele zakona o osnovni šoli ne podpira, saj meni, da bi ukrepi, kot je izključitev iz šole, kršili pravice otrok do osnovnošolskega izobraževanja, kar je v nasprotju z ustavo. Državna sekretarka na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje Janja Zupančič je poudarila, da zakon že zdaj omogoča, da se učence, če je to potrebno, prešola na drugo šolo brez soglasja staršev.

“Izključitev krši učenčevo pravico do osnovnošolskega izobraževanja, ki je skladna z ustavo,” je dejala Zupančič. Dodala je, da izobraževanje na daljavo lahko organizira šola samo v primeru naravnih ali drugih nesreč, ne pa kot vzgojni ukrep.

Poslanka Svobode Mirjam Bon Klanjšček je v imenu svoje poslanske skupine prav tako nasprotovala predlogu, saj Slovenija po njenem mnenju že ima enega najboljših šolskih sistemov na svetu, ki omogoča enake možnosti za vse učence.

“Znanje mora postati ena temeljnih vrednot naše družbe. Tega pa žal ne bomo dosegli z izključevanjem in poseganjem v pravice otrok,” je dejala Bon Klanjšček.

Opozicija: nasilje med učenci je resen problem

Stranke NSi in SDS menijo, da so predlagani ukrepi nujni za vzpostavitev varnega šolskega okolja. Poslanka SDS Alenka Jeraj je poudarila, da je izključitev začasen ukrep, ki bi omogočil učencem, da se vključijo v program, kjer bi lahko nadaljevali izobraževanje.

“Naši otroci imajo pravico do varnega in urejenega okolja in nemotenega šolanja,” je dejala Jeraj.

Poslanec NSi Aleksander Reberšek je izpostavil, da medvrstniško nasilje predstavlja resen problem v Sloveniji in da imajo ravnatelji ter druge pristojne institucije premalo pooblastil, da bi ukrepali.

“Vse otroke, učitelje in starše pa lahko terorizira en učenec, ki dobro ve, da mu nihče nič ne more. In to moramo spremeniti,” je opozoril Reberšek.

Pomisleki o marginalizaciji romske skupnosti

V strankah Levica in SD menijo, da predlog NSi ni primeren, saj bi lahko privedel do dodatne marginalizacije ranljivih skupin, zlasti Romov. Poslanec SD Damijan Zrim je izpostavil, da posploševanje vedenja posameznikov na celotne skupine vodi v še večje izključevanje in otežuje njihovo vključevanje v šolo ter družbo.

“Zavedati se moramo, da posploševanje za posamezno skupino ljudi zaradi nasilnega vedenja enega posameznika vodi samo še v dodatno marginalizacijo ranljivih skupin,” je dejal Zrim.

Poslanka Levice Tatjana Greif pa je poudarila, da so romski otroci že tako ali tako stigmatizirani in ranljivi ter da obvezno šolstvo predstavlja temeljno civilizacijsko pravico.

“Samo zaradi izoliranih incidentov pripadnikov romske skupnosti ni pravično kriviti in posploševati posameznih nepridipravov na celo skupnost,” je dejala Greif.

Predlog novele zakona o osnovni šoli je del paketa zakonodajnih predlogov NSi, ki naslavljajo romska vprašanja. Paket temelji na predlogih, ki so jih v preteklosti že vložili župani občin jugovzhodne Slovenije in Posavja, a jih je državni zbor že zavrnil. V sklopu razprave bodo poslanci obravnavali tudi predloge sprememb zakonov o trgu dela, socialnih prejemkih ter starševskem varstvu, ki predvidevajo pogojevanje prejemanja socialnih transferjev z rednim obiskovanjem šole.

Portal24; Foto: Freepik

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja