Vrt v aprilu: Kaj posaditi, sejati in česa še ne?
April je mesec, ko se vrtovi prebujajo in vrtnarji z navdušenjem začenjajo novo sezono. Pomlad prinaša daljše dni, višje temperature in priložnost, da pripravimo vrt za obilno letino. Vendar april zahteva premišljene korake, saj vreme še vedno zna biti muhasto. Kaj torej sejemo, sadimo in pripravljamo na vrtu v tem času, česa pa še ne smemo storiti in zakaj?
Priprava vrta: temelj za uspeh
Preden se lotimo setve ali sajenja, je treba vrt ustrezno pripraviti. April je idealen čas za čiščenje gredic. Odstranimo plevel, ostanke lanskih rastlin in druge organske ostanke, ki so se nabrali čez zimo. Tla je dobro prerahljati z vilami ali motiko, saj so po zimskem mrazu pogosto zbita. Če tla niso preveč mokra, jih lahko tudi prekopamo, a previdno – prekomerno obdelovanje lahko uniči strukturo tal.
Pomembno je tudi gnojenje. Kompost ali organsko gnojilo, kot je dobro uležan hlevski gnoj, bo obogatilo tla z hranili. Če ste jeseni dodali zastirko, jo zdaj delno odstranite, da se tla segrejejo. V aprilu lahko preverite tudi pH tal z enostavnim testom, ki ga kupite v vrtnem centru. Večina zelenjave uspeva v rahlo kislih do nevtralnih tleh (pH med 6 in 7).
Kaj sejemo v aprilu?
April je čas za setev mnogih vrtnin, ki dobro prenašajo še nekoliko hladnejše temperature. Na prosto lahko sejemo:
- Korenje: Zgodnje sorte korenja so odlične za aprilsko setev. Izberite sončno lego in rahla tla brez kamenja, da bodo koreni lepi in ravni.
- Redkvice: Hitro rastejo in so pripravljene za spravilo že v nekaj tednih. Sejemo jih v vrstice na razdalji približno 10 cm.
- Solata: Različne vrste solat, kot so berivka, endivija ali rukola, uspevajo v aprilu. Poskrbite za redno zalivanje, saj suha tla povzročijo grenak okus.
- Grah: Sladki grah je odporen na nižje temperature, zato ga lahko sejemo že zgodaj. Potrebuje oporo, saj se rad ovija.
- Špinača: Hitro rastoča špinača je idealna za pomladansko setev, saj ne mara previsokih poletnih temperatur.
Poleg tega lahko v aprilu v rastlinjaku ali na toplo gredo sejemo bučke, kumare in zgodnje paradižnike, ki jih bomo pozneje presadili na prosto. Če imate toplo gredo, je to tudi čas za setev bazilike ali drugih zelišč.
Kaj sadimo v aprilu?
V aprilu že lahko sadimo nekatere vrtnine, ki so bile vzgojene v zaprtih prostorih ali kupljene kot sadike. Med drugim so to:
- Čebula in česen: Čebulček ali spomladanski česen sadimo v rahla tla. Poskrbimo za dobro odcednost, saj zastajanje vode povzroča gnitje.
- Krompir: Zgodnje sorte krompirja sadimo v aprilu, ko tla dosežejo vsaj 7 °C. Gomolje razporedimo v vrste in jih prekrijemo z zemljo.
- Sadike ohrovta in cvetače: Ohrovt, cvetača ali brokoli, vzgojeni v rastlinjaku, so zdaj pripravljeni za presajanje na prosto. Zaščitimo jih pred vetrom in morebitnimi poznimi pozebami z agrokopreno.
Česa še ne smemo saditi ali sejati?
Kljub pomladnemu navdušenju moramo biti potrpežljivi z nekaterimi rastlinami. Toploljubne kulture, kot so paradižniki, paprike, jajčevci in lubenice, še ne sodijo na prosto. Temperature pod 10 °C lahko te rastline poškodujejo ali upočasnijo njihovo rast. Počakati moramo vsaj do sredine maja, ko mine nevarnost pozebe (po ledenih možeh, 15.–17. maja). Če jih želimo vseeno sejati zgodaj, to storimo v rastlinjaku ali na okenskih policah, kjer so razmere nadzorovane.
Tudi buče in fižol še niso primerni za setev na prosto, saj potrebujejo toplejša tla (nad 15 °C). Prezgodnja setev lahko povzroči slabo kalitev ali celo propad semen.
Drugi opravki na vrtu
Poleg setve in sajenja april prinaša še druge naloge. Če imate sadno drevje, je zdaj čas za spomladansko rez ali vsaj pregled dreves. Odstranite odmrle ali poškodovane veje in preverite, ali so na lubju znaki škodljivcev. Jagode, ki so že na gredicah, očistite in pognojite, da bodo bolje rodile.
Ne pozabite na zalivanje, še posebej če je april suh. Mlada tla in sadike potrebujejo stalno vlago, a ne pretiravajte, saj lahko preveč vode povzroči gnitje korenin. Prav tako je april čas za postavitev opor za plezajoče rastline, kot so grah, fižol ali celo okrasne klematise.
Zakaj je april pomemben?
April je mesec, ko se postavljajo temelji za uspešno vrtnarsko sezono. Pravilna priprava tal, premišljena setev in sajenje ter zaščita pred muhastim vremenom so ključni za zdrave rastline in bogat pridelek. Hkrati je treba upoštevati, da vsaka regija v Sloveniji zahteva nekoliko drugačen pristop – Primorska je že topla, medtem ko so v Prekmurju ali na Gorenjskem še možne pozebe.
Z upoštevanjem teh nasvetov bo vaš vrt v aprilu zaživel v polnem sijaju. Bodite potrpežljivi, spremljajte vreme in uživajte v delu na prostem – nagrada bo kmalu vidna v obliki sveže zelenjave in pisanih cvetov!
Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Appreciate it!