Zakaj se starši distancirajo od odraslih otrok? 9 pogostih razlogov
Družinska dinamika je kompleksna, še posebej med starši in odraslimi otroki. Odločitev staršev, da se distancirajo, je pogosto prepletena s številnimi čustvenimi in življenjskimi izzivi. Razlogi, zakaj se starši odločijo zmanjšati stik ali ga popolnoma prekiniti, so raznoliki, a pogosto temeljijo na globoko zakoreninjenih občutkih in življenjskih spremembah.
1. Sram in krivda zaradi preteklih napak
Veliko staršev se oddalji od svojih odraslih otrok zaradi občutkov sramu in krivde. Morda so bili v preteklosti manj prisotni v življenju svojih otrok ali pa niso ravnali tako, kot so si želeli. Takšni občutki lahko postanejo tako intenzivni, da starši raje prekinejo stik, kot da bi se soočili s svojimi napakami. Sram in krivda sta dve različni čustvi, a pogosto soodvisni; medtem ko se krivda nanaša na storjene napake, je sram občutek nevrednosti zaradi teh napak.
2. Dolgotrajna zamera
Zamera lahko skozi leta poglobi razdaljo med starši in odraslimi otroki. Čeprav ljudje pogosto govorijo o zameri s strani otrok, tudi starši lahko nosijo občutek krivice in jeze. Morda se počutijo, da so jih otroci prizadeli ali zanemarili. Po mnenju Inštituta za dobro počutje je zamera povezana z neizpolnjenimi pričakovanji in prekršenimi mejami. Odpuščanje in hvaležnost sta načina za premagovanje zamer, a ta korak ni vedno lahek, kar lahko vodi do distanciranja, navaja Your Tango.
3. Spremenjene prioritete
Ko otroci odrastejo, nekateri starši ugotovijo, da so njihovi interesi in življenjski cilji drugačni od tistih, ki so jih imeli, ko so bili otroci mlajši. Po dolgoletnem posvečanju družini se nekateri starši odločijo, da postavijo sebe na prvo mesto in se osredotočijo na svoje hobije, prijateljstva ali osebne projekte. Za odrasle otroke je to lahko težko razumeti, vendar to ne zmanjšuje veljavnosti takšne odločitve.
4. Nerazrešena travma iz preteklosti
Mnoge družine se soočajo z generacijsko travmo, ki se prenaša skozi vzorce vedenja. Starši, ki so odraščali v čustveno hladnem okolju, morda ne znajo drugače vzgajati in negovati svojih otrok. Če travma ostane nezaceljena, lahko starši težje vzdržujejo zdrave odnose, kar jih privede do tega, da se distancirajo.
5. Nasprotujoče si vrednote in prepričanja
Ko otroci odrastejo, pogosto razvijejo lastna prepričanja in vrednote, ki se lahko bistveno razlikujejo od starševskih. Ta razhajanja lahko povzročijo napetosti, še posebej, če starši ne sprejemajo odločitev, ki jih odrasli otroci sprejemajo zase. Kot opozarja trenerka Erika Johnson, lahko takšna neskladja privedejo do odtujenosti, saj starši in otroci težje najdejo skupni jezik.
6. Strah pred prekomerno odvisnostjo
Starejši starši se pogosto soočajo s strahom, da bodo postali preveč odvisni od svojih odraslih otrok. Generacija X, ki hkrati skrbi za svoje starejše starše in svoje otroke, se pogosto počuti ujeta med dvema vlogama. Ta občutek bremena lahko privede do tega, da starši raje ohranijo distanco in se izognejo morebitnemu občutku preobremenjenosti pri otrocih.
7. Zdravstvene težave
Staranje prinaša tudi zdravstvene izzive, ki vplivajo na odnos staršev do svojih otrok. Zaradi oslabljene energije ali fizičnih omejitev se nekateri starši distancirajo, bodisi zavestno bodisi nezavedno. Takšne omejitve pogosto vplivajo na njihovo sposobnost, da ohranjajo stik z otroki in se redno srečujejo z njimi.
8. Občutek preobremenjenosti in potreba po prostoru
Družinske obveznosti so lahko obremenjujoče tudi za starše starejših otrok. Organizacija družinskih srečanj, počitnic ali obiski vnukov so lahko čustveno in fizično naporni, zaradi česar se starši včasih odločijo, da se umaknejo. Ta občutek preobremenjenosti je pogost med starejšimi starši, ki se včasih odločijo, da postavijo svoje potrebe pred družinske zahteve.
9. Velike življenjske spremembe
Veliki življenjski dogodki, kot so upokojitev, ločitev ali izguba partnerja, lahko vplivajo na zmožnost starša, da ostanejo prisotni v življenju svojih otrok. Življenjski prehodi pogosto zahtevajo, da oseba preusmeri pozornost nase in na reorganizacijo svojega življenja. Zaradi teh sprememb se lahko starši odločijo za manj stikov s svojimi odraslimi otroki, saj se osredotočajo na svojo novo realnost.
Odnos med starši in odraslimi otroki je zapleten in pogosto podvržen vplivu preteklih čustev, življenjskih izzivov ter osebnih sprememb. Starši, ki se distancirajo, to pogosto storijo zaradi lastnih čustvenih potreb in življenjskih preizkušenj, ne nujno zaradi pomanjkanja ljubezni. Razumevanje teh razlogov lahko odraslim otrokom pomaga videti situacijo v širši perspektivi in morda poiskati načine za izboljšanje odnosa.
Portal24; Foto: Pixabay/ciaorioris