Žbogar: Premirje v Gazi je ključno za olajšanje trpljenja talcev in njihovih družin

Slovenija je na začetku septembra prevzela predsedovanje Varnostnemu svetu Združenih narodov (ZN), kar ji daje pomembno vlogo v svetovni diplomaciji. V sredo je pod njenim vodstvom potekalo prvo septembrsko zasedanje, posvečeno razmeram v Gazi. Kljub številnim pozivom k izpustitvi talcev in prekinitvi ognja, se je zasedanje zaključilo brez konkretnih sklepov. Slovenski veleposlanik v ZN Samuel Žbogar je poudaril pomen premirja za olajšanje trpljenja talcev in njihovih družin.

Le premirje bo olajšalo trpljenje talcev in njihovih družin. Ponovno obsojamo napad, ki so ga 7. oktobra izvedli pripadniki Hamasa. Pozivamo k popolnemu dostopu Mednarodnega odbora Rdečega križa do talcev in k njihovi takojšnji izpustitvi,” je dejal Žbogar ter obsodil umor talcev.

Zapletena situacija v Gazi

V središču pozornosti zasedanja so bile razmere v Gazi in smrt talcev, za katere se Izrael in Hamas obtožujeta medsebojno. Izrael trdi, da so bili talci ustreljeni tik pred prihodom izraelskih sil, medtem ko Hamas za to krivi izraelske zračne napade. Poleg tega pa opozarja na možnost, da so talci umrli v streljanju med palestinskimi borci in izraelskimi vojaki.

Izrael je zahteval zasedanje Varnostnega sveta ZN zaradi smrti šestih talcev, katerih trupla so odkrili v soboto, medtem ko je v imenu Palestincev tudi Alžirija pozvala k zasedanju zaradi izraelskega nasilja v Gazi in na Zahodnem bregu. Slovenija je obe zahtevi združila v skupno zasedanje, kjer so nastopili predstavniki različnih strani, vključno z generalno podsekretarko ZN Rosemary DiCarlo in predstavnicami za človekove pravice.

Za civiliste v Gazi že dolgo ni nobenega varnega zavetišča več,” je opozorila Edem Wosornu iz Urada ZN za humanitarne zadeve, medtem ko je izraelska aktivistka Juli Novak obtožila izraelsko vlado, da cinično izkorišča nacionalno travmo za utrditev okupacije in nasilja nad Palestinci.

Pozivi k premirju in mirovnemu procesu

Med razpravo so države članice Varnostnega sveta izrekle pozive k izpustitvi talcev in vzpostavitvi premirja. Žbogar je v svojem govoru poudaril pomen mednarodnega sodelovanja pri reševanju te krize: “Po vsem svetu je čutiti ogorčenje. V Palestini so ogorčeni, ker jih mednarodna skupnost zavrača. Ogorčenje je na izraelskih ulicah. Ogorčena je svetovna javnost.”

Ob tem je izrazil kritiko politične realnosti nenehnih razprav brez rešitev in pozval k spoštovanju mednarodnega prava ter odločitev Meddržavnega sodišča v Haagu. Predlagal je, da Varnostni svet sprejme dva ključna koraka: enoten poziv k zaključku pogajanj o prekinitvi ognja in osredotočeno razpravo o mirovnem procesu za rešitev dveh držav.

Zasedanje je spremljal tudi besedni dvoboj med ruskimi in ameriškimi diplomati. Namestnik ameriškega veleposlanika Robert Wood je kritiziral rusko politiko do Izraela in ob tem ironično pohvalil ruskega predstavnika Dmitrija Poljanskega, da se končno zavzema za spoštovanje Ustanovne listine ZN. Poljanski je odgovoril, da se bo ruska vojska umaknila iz Ukrajine po zaključku “posebne varnostne operacije“.

Ostri zaključki razprave

V razpravi sta sodelovala tudi predstavnika Izraela in Palestine. Palestinski predstavnik Rijad Mansur je Izrael obtožil, da želi ustvariti Palestino brez Palestincev, in poudaril, da Netanjahuju ni mar za življenja talcev. “Mir zahtevajo tudi milijoni Izraelcev, ki demonstrirajo na ulicah,” je poudaril Mansur.

Izraelski veleposlanik Dani Danon je prikazoval fotografije ubitih talcev in opisoval njihove zgodbe, pri čemer je kritiziral mednarodno skupnost, da ne sprejme resolucije, ki bi Hamas opredelila kot teroristično organizacijo. Poudaril je, da je Izrael sprejel vse mirovne predloge, medtem ko jih Hamas zavrača.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: UN Photo/Mark Garten

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja