Zima prinaša idilične pokrajine in težave za sadjarje

Zima je čas, ko narava ustvari čarobne, snežno prekrite pokrajine, ki očarajo mnoge. Vendar pa za sadjarje ni vse tako idilično, saj se v tem letnem času pojavljajo težave zaradi glodalcev, kot so miši, voluharji in krti, ki povzročajo poškodbe na drevesnih deblih. V nekaterih letih se njihova populacija razraste in povzroči veliko škodo, zato je nujno ukrepati takoj, ko opazimo te težave.

Sanacija poškodb glodavcev je ključna

V primeru poškodb, ki jih drevju povzročijo glodavcev, je nujno, da poškodbe popravimo in zaščitimo deblo pred nadaljnjimi napadi. Pomembno je, da počakamo, da se sneg stopi, saj je takrat več možnosti, da drevo uspešno okreva.

Za sanacijo manjših ran in odstranitev olupljene kože je potrebno najprej očistiti robove rane do zdravega tkiva, nato pa celotno površino prekrijemo. Uporabiti je mogoče različne materiale, kot so sadni vosek, posebni premazi ali glineno maso, ki jo pripravimo kar sami. Za slednjo potrebujemo vedro ali drugo primerno posodo, glino in vodo. Glineno maso pripravimo tako, da količino gline, primerno površini, ki jo moramo obložiti, dodamo v vedro in nato zalijemo z vodo, tako da je voda 2 cm nad nivojem gline. Nekaj ur občasno mešamo, da se grudice raztopijo. S to maso namočimo bombažne trakove, ki jih uporabimo za prekrivanje poškodovanega mesta. Trakove odstranimo avgusta.

Lipovo lubje

Druga možnost za zdravljenje poškodb glodavcev je uporaba lipovega lubja. Za pripravo potrebujemo 200 g lubja, ki ga narežemo na majhne koščke, ter 1 liter vode. Lubje kuhamo 40 minut, nato pa ga ohladimo, precedimo in nanesemo na rano. Po nanosu rano ovijemo s papirjem in folijo, pri čemer povoj pritrdimo z vrvico. Ta improviziran povoj pustimo na mestu do avgusta.

Večje rane zahtevajo posebne ukrepe

V primeru večjih ran, ko glodavci odstranijo lubje v velikih delih ali v obliki obroča okoli celotnega debla, je potrebno uporabiti radikalnejše ukrepe. Pri mlajših drevesih, ki imajo bolj elastično in vitalno lubje, je mogoče izvesti cepljenje na lubje iz vej istega drevesa. Postopek vključuje čiščenje rane in nato izrez dela veje, ki je enake velikosti in oblike kot rana. Presajanje opravimo pred začetkom vegetacijske sezone, medtem ko negujemo drevo skozi rastno sezono (zalivanje, hranjenje, varovanje pred boleznimi in škodljivci).

Če okoli debla nastane obroč, ga je treba cepiti na mostiček spomladi, preden drevo postane aktivno. V primeru plitve rane, kjer kambij ni poškodovan, se rano zdravi z bordojsko juho ali drugimi bakrenimi sredstvi, nato pa se prekrije s sadnim voskom, kar pomaga pri zdravljenju in preprečevanju nadaljnjih težav.

vir; Foto: Freepik; Portal24

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja