Bivši predsednik Pahor o Zahodnem Balkanu, demokraciji in globalnih razmerah

Nekdanji predsednik Slovenije, Borut Pahor, je na poslovnem zajtrku, ki ga je gostila Ameriška gospodarska zbornica v Sloveniji (AmCham Slovenija), poudaril, da je Slovenija ena najbolj varnih držav na svetu. Kljub temu pa je izpostavil, da bi lahko postala še bolj privlačna za tuje investitorje, kar bi bilo “bingo” za državo.

Pahor je opozoril na težave, s katerimi se sooča Slovenija pri privabljanju tujih investicij, in sicer zaradi pretirane regulacije. Čeprav je sam nekoč verjel v regulacijo, je prišel do spoznanja, da lahko pretirana regulacija zaduši podjetnost. Zato je poudaril, da je ključno vprašanje prava mera regulacije.

“Moje spoznanje je, da smo v 30 letih preveč zadušili podjetnost slovenskega človeka,” je dejal Pahor in se zavzel za deregulacijo. Hkrati pa je opozoril, da je pomembno, da so pravila enaka za vse in da se jih tudi vsi igralci držijo. Pahor je izpostavil, da je pot deregulacije izvedljiva, vendar je potrebno politično pogum. Vendar pa se trenutno v Sloveniji socialni dialog vrti okoli tega, kako ohraniti obstoječe razmere, kar po njegovem mnenju ni koristno.

Premalo zaupanja

Poleg tega je Pahor govoril o splošnem razpoloženju v državi in izrazil skrb, da se v Sloveniji premalo skrbi za krepitev občutka zaupanja v družbi. Meni, da politika igra ključno vlogo pri tem in bi morala nenehno krepiti občutek zaupanja med državljani.

Glede politične situacije je Pahor dejal, da se počasi končuje obdobje politične tranzicije za oba politična bloka v Sloveniji. Napovedal je, da bo dokončen prehod spremljal “nek bolj kaotični čas”.   Prav tako je izrazil žalost, da trenutno ni velikega zanimanja za politiko, vendar verjame, da bodo v prihodnje tudi v levem političnem bloku nastopili politiki, ki bodo bolj suvereni. Dejal je, da sam kot premier te suverenosti ni imel, prav tako je po njegovem nima premier Robert Golob. Slednje pa naj bi nato spremenilo tudi stanje na desnici. Pahor je poudaril tudi pomen Evrope za Slovenijo in opozoril, da je treba Evropo čuvati. Kljub temu pa se boji, da bo glede na razvoj dogodkov v svetu v prihodnje, če se ne bo reformirala, prej izgubljala kot pridobivala.

O Zahodnem Balkanu

Pahor je izrazil svoje razočaranje nad dosedanjim pomanjkanjem razumevanja glede pomena širjenja povezav na Zahodnem Balkanu in opozoril, da je to območje postalo tarča nekaterih sil, ki ga vidijo kot teritorij, kamor je mogoče izvažati konflikte in probleme ter izkoristiti čustva tamkajšnjih ljudi. Zaskrbljujoča je tudi nevarnost vojne na tem območju, zato poziva k naporom za ohranitev miru in varnosti.

Pahor ne izraža skrbi le glede razdeljene Bosne in Hercegovine, ampak tudi glede Srbije, ki bi lahko “zdrsnila v ruski objem” in s tem povzročila desetletja stalnih konfliktov. V središču njegovih prizadevanj za reševanje teh vprašanj je njegov zavod Prijatelji Zahodnega Balkana, ki si prizadeva postati najuglednejši think tank za Zahodni Balkan na svetu. O svojem stališču glede dogajanja na tem območju sta ga že povprašala tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar in premier Golob, kljub morebitnim nesoglasjem med njimi.

Poleg tega je Pahor ocenil tudi globalne razmere. Čeprav situacija ni najbolj privlačna, opozarja, da ni razloga za paniko, ampak čas za preudarnost. Posebej izpostavlja izgubo moči mednarodnih institucij v multilateralizmu, ki pa naj bi bila mogoče obnovljiva, ter težave liberalne demokracije, ki je s svojo politično korektnostjo ogrožala svoje temelje, vključno s svobodo govora.

Pahor poudarja pomembnost, da mlade generacije razvijejo nov občutek za velika vprašanja, saj bi izguba možnosti za svobodo govora ogrozila celoten korpus vrednot, povezanih z demokratično politiko. Omenja tudi nevarnost vzpona populizma in nacionalizma v primeru neukrepanja. Na koncu je Pahor izrazil upanje, da bosta ZDA in Kitajska ohranili zadostno raven zaupanja, da ne bo prišlo do konflikta, ki bi prizadel celotno mednarodno skupnost.

vir; Foto: Borut Pahor X; Portal24

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja