Družina se širi: Priprava starejšega otroka na prihod bratca ali sestrice

Prihod novega družinskega člana je vznemirljiv in vesel dogodek, a hkrati lahko prinese tudi nekaj skrbi, še posebej, če že imate starejšega otroka. Starši se pogosto sprašujejo, kako bo novorojenček vplival na družinsko dinamiko in kako se bo starejši otrok prilagodil novi vlogi velikega brata ali sestre. Čeprav je nekaj ljubosumja in zmede povsem običajnih, lahko z dobrim pristopom in pravočasno pripravo pomagate otroku, da sprejme novega družinskega člana z odprtimi rokami. Tukaj je nekaj korakov, ki vam lahko olajšajo ta prehod in poskrbijo za harmonijo v družini.

Eden od ključnih trenutkov je, da otroka pravočasno seznanite z novico o prihodu dojenčka. Kdaj to storite, je odvisno od starosti otroka – mlajši otroci morda potrebujejo krajše časovno obdobje, medtem ko starejši lahko razumejo in se veselijo dlje časa vnaprej. Pomembno je, da novico predstavite na pozitiven način, na primer: »Kmalu boš imel bratca ali sestrico, s katero se bosta lahko igrala!« Otroku lahko pokažete ultrazvočne slike ali mu dovolite, da začuti gibanje v vašem trebuhu. S tem postane prihod dojenčka bolj resničen in vznemirljiv.

Vključevanje otroka v priprave je prav tako dragoceno. Skupaj lahko izbirate igrače, oblačila ali celo ime za novega družinskega člana. Če je mogoče, otroka vzemite s seboj na kakšen pregled pri zdravniku, da bo začutil, da je del procesa. Takšni majhni koraki gradijo občutek pomembnosti in zmanjšujejo možnost, da bi se otrok počutil zapostavljenega.

Priprava na spremembe v vsakdanu

Prihod novorojenčka pogosto pomeni spremembe v urniku in pozornosti, kar je za starejšega otroka lahko stresno. Da bi zmanjšali šok, lahko že pred rojstvom postopoma uvajate nove rutine. Če bo na primer otrok začel hoditi v vrtec ali preživljati več časa z drugimi družinskimi člani, je dobro, da to začnete uvajati zgodaj. Prav tako je koristno, da otroku razložite, kaj lahko pričakuje – da bo dojenček veliko spal, jokal in potreboval mamo ali očeta, a da to ne pomeni, da je starejši otrok manj pomemben.

Eden od uporabnih trikov je, da otroku daste posebno vlogo, kot je »pomočnik za dojenčka«. To je lahko nekaj preprostega, kot je prinašanje pleničke ali petje pesmice. Tako se bo otrok počutil koristnega in vključenega, namesto da bi se boril za pozornost. Pohvale za njegovo pomoč bodo še dodatno okrepile njegov občutek vrednosti.

Tretji korak

Tudi z najboljšo pripravo se lahko zgodi, da bo starejši otrok pokazal znake ljubosumja ali negotovosti. To je povsem naravno, saj se njegov svet spreminja. Pomembno je, da teh čustev ne zanikate ali jih omalovažujete, temveč jih priznate in o njih govorite. Na primer: »Vidim, da si jezen, ker zdaj veliko časa preživim z dojenčkom. Tudi jaz te pogrešam, zato bova danes skupaj prebrala tvojo najljubšo knjigo.« Posvetite otroku posebne trenutke, ko je vaša pozornost namenjena samo njemu.

Poleg tega lahko otroku pomagate razumeti, da je ljubezen v družini neskončna – da ljubezen do novega otroka ne odvzame ljubezni do njega. Knjige ali zgodbice o bratcih in sestricah so odličen način, da otrok skozi igro spozna novo situacijo. Če opazite, da se otrok težko privaja, bodite potrpežljivi in mu dajte čas – prilagoditev lahko traja tedne ali celo mesece.

S pravim pristopom lahko prihod novega otroka postane priložnost za krepitev družinskih vezi. Starejši otrok bo sčasoma videl, da je pridobil prijatelja za vse življenje, vi pa boste uživali v opazovanju njunega odnosa, ki raste iz dneva v dan.

Portal24; Foto: Pexels

One thought on “Družina se širi: Priprava starejšega otroka na prihod bratca ali sestrice”

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja