Eksplozivna odkritja: Kako so trki asteroidov oblikovali sistem Beta Pictoris

V zadnjih letih so znanstveniki verjetno zaznali trk med ogromnimi asteroidi v sosednjem zvezdnem sistemu Beta Pictoris. Ta sistem, oddaljen le 63 svetlobnih let od Zemlje, že dolgo navdušuje astronome zaradi svoje bližine in mladosti. Medtem ko je naš sončni sistem star približno 4,5 milijarde let, je Beta Pictoris “najstniški planetarni sistem” s starostjo okoli 20 milijonov let, pravi astronomka Christine Chen z univerze Johns Hopkins v Baltimoru.

Chen je opazovala Beta Pictoris že leta 2004 in 2005 s pomočjo zdaj upokojenega vesoljskega teleskopa Spitzer. V tem času so znanstveniki zaznali različne populacije prahu v sistemu. “Zato sem bila zelo navdušena, da sem lahko leta 2023 ponovno opazovala ta sistem z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb,” je dejala Chen. Webbov teleskop je omogočil podrobnejše opazovanje, kar je prineslo nova spoznanja.

Primerjava opazovanj s teleskopoma Spitzer in Webb je pokazala, da so se nekateri veliki oblaki prahu, ki so bili vidni pred 20 leti, od takrat razblinili. Chen in njena ekipa verjamejo, da to kaže na trk med dvema velikanskima asteroidoma tik pred začetkom opazovanj s Spitzerjem. Prah, ki je nastal ob trku, je bil nato potisnjen iz sistema zaradi sevanja osrednje zvezde.

Trčenje planetarnega sistema

“Beta Pictoris je v starosti, ko nastajanje planetov v coni zemeljskih planetov še vedno poteka zaradi trkov velikanskih asteroidov,” je dejala Chen. “Tako lahko opazujemo, kako se kamniti planeti in druga telesa oblikujejo v realnem času.”

Chen in njena ekipa so prvotno opazili ‘planetarni sistem, ki je trčil’, vendar tega takrat niso prepoznali. Poleg dveh znanih planetov, Beta Pictoris b in c, so prejšnje raziskave odkrile dokaze o kometih in asteroidih, ki krožijo v sistemu. Trki med temi telesi ustvarjajo prašne ostanke in pomagajo pri oblikovanju kamnitih planetov.

Trk, ki so ga zaznali, je verjetno zdrobil ogromen asteroid v drobne prašne delce, ki so bili manjši od cvetnega prahu. Masa ustvarjenega prahu je bila približno 100.000-krat večja od asteroida, ki je pred milijoni let povzročil izumrtje dinozavrov na Zemlji. Prah je bil nato izločen iz sistema zaradi sevanja zvezde Beta Pictoris.

Astronomi načrtujejo nadaljnja opazovanja sistema, da bi ugotovili, ali se bodo oblikovali novi planeti. Proučevanje sistema Beta Pictoris lahko pomaga tudi pri boljšem razumevanju, kako so izgledali prvi dnevi našega sončnega sistema. “Vprašanje, ki ga poskušamo razjasniti, je, ali je nastajanje planetov običajen proces ali redek pojav,” je dejal Kadin Worthen, soavtor študije in doktorski študent astrofizike na Johns Hopkins. “V bistvu poskušamo razumeti, kako čudni ali povprečni smo.”

[Vir: CNN]; Portal24; Foto: Ilustracija trčenja asteroidov okoli osrednje zvezde v sistemu Beta Pictoris in nastajanje zemeljskih planetov.  NASA/FUSE/Lynette Cook

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja