Evropska komisija Sloveniji priporočila ukrepe za izboljšanje gospodarske konkurenčnosti

V okviru spomladanskega svežnja evropskega semestra je Evropska komisija Sloveniji priporočila, naj okrepi gospodarsko konkurenčnost z naslavljanjem pomanjkanja delovne sile in izboljšanjem pogojev za naložbe. Priporočila vključujejo spodbujanje poslovne dinamike in ustvarjanje hitro rastočih podjetij.

V Bruslju so poudarili pomen izboljšanja pogojev za naložbe tveganega kapitala, vključitev institucionalnih vlagateljev ter povečanje vlaganj v raziskave, razvoj in inovacije. Poleg tega naj Slovenija nadalje krepi veščine, kar naj vključuje tudi posodabljanje učnih načrtov za izboljšanje osnovnih veščin.

Komisija je slovenske oblasti pozvala k okrepitvi zmogljivosti za upravljanje skladov EU ter pospešitvi naložb in ohranjanju zagona pri izvajanju reform. Prav tako naj Slovenija odpravi zamude pri izvajanju nacionalnega načrta za okrevanje, vključno s poglavjem REPowerEU, ki je namenjeno odpravi odvisnosti od ruskih fosilnih goriv, in pospeši izvajanje programov kohezijske politike.

Spomladanski sveženj evropskega semestra je namenjen usklajevanju ekonomskih in javnofinančnih politik znotraj Unije. Evropska komisija s svojimi priporočili državam članicam cilja na krepitev gospodarske konkurenčnosti ter pospešitev zelenega in digitalnega prehoda.

[Vir: STA]; Foto: Pixabay

Ne spreglejte…

Slovenija padla na globalni lestvici konkurenčnosti

Slovenija je na globalni lestvici konkurenčnosti padla za štiri mesta na 46. mesto, kaže poročilo švicarskega inštituta za razvoj menedžmenta (IMD) za leto 2024. Kljub temu konkurenčne prednosti Slovenije ostajajo mednarodna trgovina, raven cen, družbeni okvir, ki zagotavlja visoko stopnjo enakosti in varnosti, ter izobraževanje.

IMD je pri analizi upošteval 256 kazalnikov, vključenih je bilo 67 držav, med njimi na novo Gana, Nigerija in Portoriko. V raziskavi je sodelovalo 100 slovenskih menedžerjev malih, srednjih in velikih podjetij. Ključni dejavniki, ki so vplivali na konkurenčnost, so preplet geopolitičnih tveganj, izguba tradicionalnih trgov, inflacija ter izzivi preskrbovalnih verig s surovinami in energenti… več tukaj.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja