Govorica telesa in ustrahovanje
Ustrahovanje med otroki in najstniki je pogost pojav, ki ima lahko dolgoročne in resne posledice na njihovo psihično in emocionalno zdravje. Nekaj nedavnih študij je potrdilo, da so učinki ustrahovanja trajni, pogosto segajo desetletja v prihodnost, vplivajo pa tudi na sposobnost oblikovanja zdravih medosebnih odnosov.
Razumevanje učinkov ustrahovanja
Ustrahovanje ni le trenutni konflikt ali neprijetna izkušnja; njegove posledice se lahko vlečejo skozi celo življenje. Študija, ki je spremljala učinke ustrahovanja več kot 40 let, je pokazala, da so otroci, ki so bili izpostavljeni ustrahovanju, v odrasli dobi bolj nagnjeni k depresiji, anksioznosti in samomorilnim mislim. Poleg tega so pri teh osebah opazili tudi slabše kognitivno delovanje in nižjo kakovost življenja. Prav tako so manj verjetno vzpostavili dolgotrajne partnerske odnose.
Psihološki stroški
Kot nekdanji žrtev ustrahovanja in sedaj trener, sem neposredno opazil, kako globoko lahko ustrahovanje zaznamuje posameznika. Otroci pogosto razvijejo obrambne mehanizme kot odziv na ustrahovanje, ki so v tistem času nujni za preživetje. Te obrambne strategije, kot je na primer zapiranje v sebe in skrivanje čustev, so v mladosti morda učinkovite, vendar v odrasli dobi postanejo ovira. Eden izmed primerov je direktor, ki se je v svojih najstniških letih naučil skrivati svoja čustva, kasneje pa se je moral naučiti, kako biti odprt in empatičen do svojih zaposlenih.
Zamujene priložnosti in obvladovanje čustev
Dolgoročni učinki ustrahovanja predstavljajo zamujene priložnosti za posameznike, ki bi lahko že v mladosti razvili bolj zdrave načine soočanja. Naše telo in govorica telesa sta neposredna odziva na trenutne grožnje in bolečino, a prav tako odražata našo zgodovino. Zato je ključno, da se naučimo, kako se soočati s čustvi na način, ki ne pušča dolgotrajnih psihičnih posledic… več na Govorica telesa.
Portal24; Foto: Freepik