Jež: Katera hrana je primerna za male vrtne obiskovalce?
Ježi so simpatične in koristne živali, ki se pogosto pojavljajo na naših vrtovih, še posebej v poletnih mesecih. Ti majhni sesalci so zelo pomembni za ekosistem, saj pomagajo pri nadzoru nad škodljivci, kot so polži in insekti. Če imate srečo, da na svojem vrtu srečate ježa, lahko prispevate k njegovemu zdravju in dobrobiti s pravilno prehrano. Vendar je pri tem potrebno biti previden, saj niso vsa živila primerna zanje.
Ježi so nočne živali, kar pomeni, da so najbolj aktivni ponoči. Takrat iščejo hrano, ki jo sestavljajo predvsem insekti, deževniki, polži in majhni vretenčarji. Če želite pomagati ježu na vašem vrtu, mu lahko ponudite nekaj dodatne hrane, še posebej v sušnih obdobjih, ko je naravne hrane manj.
Primerni viri hrane za ježe
- Mokra mačja hrana: Visokokakovostna mokra mačja hrana je odličen vir prehrane za ježe. Vsebuje veliko beljakovin in je enostavna za prebavo. Pri izbiri mačje hrane pazite, da ne vsebuje rib, saj lahko preveč ribjega olja škodi ježjemu zdravju.
- Kuhano piščančje meso: Brez začimb in soli, kuhano piščančje meso je zelo dobra izbira. Ježi bodo z veseljem pojedli majhne koščke piščanca, ki jim bodo zagotovili potrebne beljakovine.
- Insekti: Če imate dostop do trgovin, ki prodajajo žive insekte, lahko ježu ponudite čričke, mokarje ali zofobase. Ti insekti so naravni del njihove prehrane in bodo prispevali k uravnoteženi prehrani.
- Jabolka in banane: Čeprav ježi večinoma jedo beljakovine, jim lahko občasno ponudite koščke sadja, kot so jabolka in banane. Pazite, da sadja ni preveč, saj lahko preveč sladkorja škoduje njihovemu zdravju.
- Kuhana jajca: Trdo kuhana jajca so še en dober vir beljakovin. Jajca olupite in narežite na majhne koščke, preden jih ponudite ježu.
Česa ježi ne smejo jesti
Ježi so občutljive živali in nekatera živila jim lahko škodujejo. Tukaj je seznam živil, ki se jim morate izogibati:
- Mleko in mlečni izdelki: Ježi ne morejo prebaviti laktoze, kar lahko povzroči prebavne težave, kot so driska in bolečine v trebuhu.
- Slana in začinjena hrana: Sol in začimbe lahko škodujejo ježjemu zdravju. Vedno ponudite hrano brez dodatnih začimb in soli.
- Oreški in semena: Ti lahko povzročijo zadušitev in prebavne težave. Poleg tega so oreški pogosto preveč mastni za ježe.
- Citrusi: Sadje, kot so pomaranče, limone in grenivke, je preveč kislo za ježe in lahko povzroči želodčne težave.
Kako hraniti ježa
Ko se odločite, da boste nahranili ježa, postavite hrano v plitvo posodo in jo postavite na mesto, kjer ste ga opazili. Vedno ponudite svežo vodo v nizki posodi, saj ježi potrebujejo dostop do čiste pitne vode. Pomembno je, da hrano postavite zvečer, saj so ježi nočne živali in bodo hrano našli ponoči.
S pravilno prehrano lahko prispevate k zdravju in dobrobiti ježev na vašem vrtu. S tem ne samo, da pomagate tem ljubkim bitjem, ampak tudi prispevate k naravnemu ravnovesju v vašem vrtu. Če opazite ježa, ki je poškodovan ali bolan, se obrnite na lokalno društvo za zaščito živali, ki vam bo lahko svetovalo, kako najbolje pomagati.
Portal24; Foto: Pixabay