Ključ do preprečevanja razjed in preležanin

Ljudje z omejeno mobilnostjo, še posebej tisti, ki so večinoma prikovani na posteljo, se pogosto soočajo z nevarnostjo razvoja razjed in preležanin. Te kožne poškodbe, ki se lahko razvijejo v resne zdravstvene težave, so pogosto posledica stalne izpostavljenosti urinu, višje temperature v spodnjicah, dolgotrajnega bivanja v enem položaju, in s tem povezanega draženja kože. Simptomi, kot so pekoč občutek, srbenje, napetost kože, rdečica in luščenje kože, so opozorilni znaki, ki jih nikakor ne smemo prezreti.

Vzroki in posledice

Draženje kože, ki lahko hitro privede do resnejših stanj, kot so odrgnine in preležanine, nastane zaradi drgnjenja umetnih materialov ob kožo ali zaradi dolgotrajnega stika kožnih gub. Visoka temperatura, vlaga (npr. zaradi urina ali znoja) in slaba zračnost kože so dejavniki, ki še dodatno pospešujejo to težavo. Preležanine so posebej zaskrbljujoča vrsta poškodb, saj lahko prizadenejo vse plasti kože, od povrhnjice do hipodermisa, in v skrajnih primerih celo kosti.

Ključni preventivni ukrepi

Osnova za preprečevanje teh kožnih poškodb je pravilna nega in higiena. Uporaba vpojnih izdelkov, ki omogočajo koži dihanje, in nošenje zračnega spodnjega perila ter oblačil iz naravnih materialov sta dva pomembna koraka k zmanjšanju tveganja za draženje kože. Ne smemo podcenjevati nobenih znakov draženja, saj se ti lahko hitro spremenijo v težko ozdravljive kožne bolezni.

Za ljudi, ki uporabljajo vpojne izdelke zaradi urinske ali fekalne inkontinence, in predvsem za tiste, ki so večino časa omejeni na posteljo, je uporaba preventivnih zdravljenj preležanin ključnega pomena. Redno opazovanje stanja kože in ustrezna nega igrata osrednjo vlogo pri preprečevanju razvoja teh resnih poškodb.

Zavedati se moramo, da je skrb za kožo temeljnega pomena ne le za ohranjanje njenega zdravja, temveč tudi za preprečevanje bolezni, ki lahko močno poslabšajo kakovost življenja posameznikov z omejeno mobilnostjo. Z ustrezno pozornostjo in nego lahko preprečimo veliko teh težav, ki so pogosto nevidne, dokler ne postanejo resen zdravstveni problem.

[Vir: Senior News]; Portal24; Foto: Freepik

ByA.K.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja