KPK opozarja: Korupcija ostaja ena največjih groženj demokraciji

Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Robert Šumi je ob mednarodnem dnevu boja proti korupciji izpostavil, da korupcija ostaja ena največjih groženj demokratičnemu razvoju in pravni državi. Po poročanju MMC RTV SLO je Šumi poudaril, da je preprečevanje in odkrivanje korupcije zahtevna naloga, ki zahteva celosten pristop politike, javnega sektorja, gospodarstva, civilne družbe in medijev.

Šumi je v poslanici poudaril, da ima KPK kot vodilni organ za preprečevanje korupcije ključno vlogo, a boj proti korupciji ni naloga posameznikov ali enega samega državnega organa. Dodal je: “Brez ustreznih dokazov in izpovedb prič kršitev ne moremo potrditi. In kljub poskusom posameznih medijskih diskreditacij, ki koristijo določenim političnim interesom, zakonitost, strokovnost in profesionalnost ostajajo temelj našega dela.”

Po poročanju MMC RTV SLO je Šumi opozoril tudi na potrebo po učinkovitem sistemu zaščite prijaviteljev. Le v varnem okolju se bodo posamezniki odločili prijavljati kršitve. Kljub prizadevanjem KPK pa po njegovem mnenju brez sistemskih sprememb na državni ravni ni mogoče pričakovati večjega napredka. Spomnil je, da predlog nove resolucije o preprečevanju korupcije, ki jo je KPK poslala ministrstvu za pravosodje oktobra 2023, še ni bil obravnavan. Ob tem se je vprašal: “Kaj s tem sporoča? Da preprečevanje korupcije ni med prioritetami?”

Transparentnost in izobraževanje kot ključni temelji

Letos se je KPK ukvarjal s prenovo Erarja, ki bo zaživel v začetku leta 2025. Ta bo omogočil boljši nadzor nad porabo javnih sredstev in povečal preglednost. Po poročanju MMC RTV SLO je Šumi poudaril, da je transparentnost eden od temeljev za uspešnejše preprečevanje korupcije, saj krepi zaupanje v javne institucije ter spodbuja učinkovitejše upravljanje.

KPK prav tako premierno predstavlja platformo spletna učilnica, namenjeno ozaveščanju širše javnosti o protikorupcijskih institutih. Kot je zapisal Šumi: “Pomembno je, da vsak izmed nas aktivno prispeva k boju proti korupciji z zavračanjem nepoštenih praks, prijavljanjem neetičnih dejanj ter vzgajanjem mladih generacij o vlogi in pomenu integritete.”

Na mednarodni dan boja proti korupciji se je začel tudi teden preprečevanja korupcije, ki ga po poročanju MMC RTV SLO spremljajo različni dogodki. Osrednji bo četrtkova okrogla miza, na kateri bodo razpravljali o izzivih pri izkoriščanju zakonskih lukenj. Šumi je ob tem zaključil, da je boj proti korupciji odgovornost vseh, ne le institucij: “To si zaslužimo mi in to si zaslužijo prihodnje generacije.”

Portal24; Foto: KPK

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja