Razpis za medije 2025: Bodo štiri milijone znova prejeli “preverjeni” prejemniki?
Ministrstvo za kulturo je objavilo redni letni javni razpis za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letu 2025, katerega okvirna vrednost vseh razpoložljivih sredstev znaša 4,1 milijona evrov. Po poročanju Nova24TV so lanski rezultati razpisa vzbudili številna vprašanja o pravičnosti dodeljevanja sredstev, saj je velik delež prejel Martin Odlazek, znan po svoji podpori politični levici.
Uradno ime razpisa se glasi “Redni letni javni projektni razpis za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letu 2025”. Cilj razpisa je podpora medijem pri ustvarjanju in razširjanju programskih vsebin, ki so pomembne za uresničevanje javnega interesa na področju medijev. Kljub temu pa so, kot navaja Nova24TV, kriteriji dodeljevanja sredstev pogosto deležni kritik zaradi domnevne enostranskosti in podpore provladno usmerjenim medijem.
Lani so največji delež sredstev prejeli mediji, povezani z Odlazkom, ki so prejeli kar 24,5 % vseh sredstev, kar znaša 729.312 evrov. Med radijskimi postajami je največ prejel Koroški radio (95.232 evrov), sledili pa so Radio Ptuj, Radio Triglav in drugi, ki so prejeli več kot 70.000 evrov. Pri tiskanih medijih je največ prejel Večer, in sicer 40.000 evrov.
Podrobnosti razpisa in sporne odločitve
Razpis za leto 2025 je razdeljen na dve področji. Področje A zajema sofinanciranje vsebin tiskanih medijev, radijskih in televizijskih programov ter spletnih medijev z okvirno vrednostjo 1,1 milijona evrov. Področje B pa se osredotoča na programe z lokalnim, regionalnim, študentskim ali nepridobitnim statusom, za kar je namenjenih 3 milijone evrov.
Kot poroča Nova24TV, je lani veliko razburjenja povzročilo dodeljevanje nepovratnih sredstev medijem z močnimi povezavami z vladajočo politiko. Portal Necenzurirano, ki ga vodi Primož Cirman, mož direktorice vladnega urada za komuniciranje, je bil med prejemniki sredstev. Prav tako so sredstva prejeli Dnevnik, Delo, Radio Robin in drugi mediji, ki so tesno povezani z vplivnimi osebnostmi iz političnih krogov.
Posebej zanimivo je dejstvo, da so bili nekateri mediji, ki so prejeli sredstva, v poročilu ministrstva poimenovani le z naslovi ali pa sploh niso bili navedeni. To sproža vprašanja o preglednosti in enakopravnosti razdelitve sredstev, dodaja Nova24TV.
Priložnost ali nadaljevanje ustaljenih praks?
Letošnji razpis omogoča sofinanciranje projektov v višini do 50 % vseh upravičenih stroškov. Maksimalni znesek znaša 100.000 evrov za projekte na področju A in 120.000 evrov na področju B. Rok za prijavo na razpis se izteče 15. januarja 2025 ob 23.59.
Čeprav Ministrstvo za kulturo poudarja, da je namen razpisa zagotavljanje javnega interesa, ostaja vprašanje, ali bodo letošnji rezultati bolj uravnoteženi kot lanski odprto. Po poročanju Nova24TV so bili lani mnogi mediji z drugačnimi političnimi stališči zavrnjeni, kar nakazuje, da so kriteriji ocenjevanja morda pristranski.
Portal24; Foto: STA/montaža Demokracija/fotografija je simbolna