Letna inflacija v septembru 0,6 odstotka, mesečna ostaja nespremenjena

[SURS] – V septembru 2024 so cene življenjskih potrebščin na letni ravni narasle za 0,6 odstotka, kar pomeni, da se letna inflacija še naprej umirja. To je drugi zaporedni mesec, ko je letna inflacija pod 1 odstotkom. V primerjavi z avgustom so cene ostale nespremenjene, kar kaže na stabilnost mesečne inflacije.

V primerjavi z lanskim septembrom so se storitve podražile za 3,9 odstotka, medtem ko se je blago pocenilo za 1,0 odstotka. Med blagom so najbolj padle cene trajnega blaga, ki so se znižale za 1,3 odstotka, ter blaga dnevne uporabe, ki se je pocenilo za 1,1 odstotka. Po drugi strani so se cene poltrajnega blaga rahlo zvišale, in sicer za 0,1 odstotka.

Največji prispevek k letni inflaciji so imeli višji stroški v skupini rekreacija in kultura, kjer so se cene dvignile za 3,9 odstotka, kar je k letni inflaciji prispevalo 0,4 odstotne točke. Višje cene alkoholnih pijač in tobaka (4,9 odstotka), izdelkov in storitev v zdravstvu (4,7 odstotka), storitev v restavracijah in hotelih (4,2 odstotka) ter hrane in brezalkoholnih pijač (1,5 odstotka) so prav tako prispevale po 0,3 odstotne točke.

Znižanje letne inflacije je bilo predvsem posledica padca cen v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo, kjer so se cene znižale za 6,1 odstotka, kar je letno inflacijo znižalo za 1 odstotno točko.

Mesečna inflacija ostaja nespremenjena

Kljub stabilnosti na mesečni ravni so se posamezni izdelki in storitve močno podražili ali pocenili. Največji vpliv na mesečno inflacijo je imela zamenjava poletnih oblačil z jesensko-zimsko kolekcijo, kar je povzročilo kar 16,6-odstotno podražitev oblačil. Ta podražitev je k mesečni inflaciji prispevala 0,7 odstotne točke.

Po drugi strani pa so se ob koncu poletja za 12,3 odstotka pocenili počitniški paketi, kar je mesečno inflacijo znižalo za 0,6 odstotne točke. K dodatnemu znižanju cen so prispevale še pocenitve nastanitvenih storitev (za 5,5 odstotka), proizvodov in storitev za osebna vozila (za 1,4 odstotka) ter cene energentov, kjer so se cene trdnih goriv znižale za 8,4 odstotka.

Višje cene časopisov, knjig in pisalnih potrebščin (5,4 odstotka) so imele enak, a manjši učinek, saj so k mesečni inflaciji prispevale 0,1 odstotne točke. Podobno so prispevale še nekatere druge manjše podražitve, vendar mesečne stopnje niso bistveno spremenile.

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin

Inflacija, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je v septembru znašala 0,7 odstotka, kar je znaten padec v primerjavi s prejšnjim letom, ko je bila ta stopnja kar 7,1-odstotna. Na mesečni ravni so cene po tem merilu narasle za 0,2 odstotka.

Storitve so se v tem obdobju podražile za 4,6 odstotka, medtem ko se je blago pocenilo za 1,5 odstotka. Znotraj blagovnih skupin so se cene trajnega blaga znižale za 2,2 odstotka, cene blaga dnevne uporabe za 1,5 odstotka, medtem ko so se cene poltrajnega blaga znižale za 0,3 odstotka.

Pregled inflacije v EU

Podatki za avgust 2024 kažejo, da je bila letna inflacija v državah članicah evrskega območja 2,2-odstotna, medtem ko je bila v celotni Evropski uniji 2,4-odstotna. Med državami članicami je najnižjo inflacijo zabeležila Litva (0,8 odstotka), najvišjo pa Romunija (5,3 odstotka). V Sloveniji je bila avgusta letna inflacija 1,1-odstotna.

Portal24; Foto: Pixabay

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja