Premier Golob: Slovenija ima gospodarske rezultate, ki jih zavida vsa Evropa
[STA] – Premier Robert Golob je v parlamentu odgovarjal na vprašanja poslancev, med katerimi so bila v ospredju gospodarska vprašanja, davčne reforme, problematika romske skupnosti in prestrukturiranje Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ). Premier je poudaril, da ima Slovenija odlične gospodarske rezultate, ki jih “zavida vsa Evropa”. Zatrdil je, da vlada dela na tem, da bi te rezultate ohranili, kar se odraža tudi v predlogu davčnih sprememb.
“Delamo na tem, da bodo taki ostali,” je dejal Golob in dodal, da je predlog davčnih sprememb pripravljen v tej luči. Komentiral je tudi reševanje romskih vprašanj in prestrukturiranje Teša, kar so bila med pomembnejšimi temami, ki so jih poslanci obravnavali med tokratnim zasedanjem.
Davčne spremembe in kritike NSi
Poslanec NSi Jožef Horvat je premierja spomnil na njegove obljube o davčni reformi, ki bi zmanjšala obremenitev dela in povečala obremenitev premoženja. Ob tem je izrazil razočaranje, saj je po njegovih besedah vlada doslej ni izpolnila.
“Pričakovali smo davčno reformo v polnem pomenu te besede, od teh obljub pa državljani nimamo nič pozitivnega,” je dejal Horvat. Vprašal je, ali je ob ohlajanju gospodarske rasti smiselno zaostrovati pogoje za podjetnike, saj bo predlog novele zakona o dohodnini prizadel 15.000 podjetnikov, medtem ko vlada ponovno posega v sistem normirancev.
Golob je odgovoril, da ne razume, zakaj Horvat zagovarja 6000 privilegiranih posameznikov in iz tega ustvarja davčni problem za vso državo, ko pa večina drugih podjetnikov normalno obračunava stroške in plačuje davke.
“Ne razumem, zakaj se borite za 6000 privilegiranih in iz tega delate davčni problem za vso državo, pri čemer 100.000 drugih obrtnikov normalno obračunava stroške in plačuje davke,” je dejal premier. Pojasnil je, da se za normirance z letnimi prihodki do 60.000 evrov ne bo spremenilo nič, nad to mejo pa bodo morali podjetniki dokazovati stroške.
Omejitev za normirance in popoldanske podjetnike
Po predlogu vlade se bo najvišja dovoljena meja za sodelovanje v sistemu za normirance znižala s 100.000 na 60.000 evrov letnih prihodkov, za popoldanske normirance pa s 50.000 na 30.000 evrov. Golob je poudaril, da so med podjetniki, ki zaslužijo med 60.000 in 100.000 evrov, večinoma odvetniki in IT-strokovnjaki, ki so našli nišo, kako zmanjšati svojo davčno obveznost.
“Med 60.000 in 100.000 jih je 6000, med njimi pa prevladujejo odvetniki in tisti s področja IT, torej visoko izobraženi, ki so našli nišo, kako povečevati svoj neto prihodek na način, da se zmanjša davčna obveznost,” je pojasnil premier.
Romska problematika in integracija
Poslanka NSi Vida Čadonič Špelič je odprla vprašanje reševanja romske problematike. Poudarila je, da so Romi pogosto žrtve napačne socialne, kaznovalne in delovnopravne zakonodaje, kar se kaže v varnostnih težavah na jugovzhodu Slovenije.
Golob je priznal, da je varnostna problematika v določenih romskih naseljih, približno v desetih od 92, presegla meje. Policija je zato poleti bistveno povečala svojo prisotnost v teh naseljih, ministrstvo pa je septembra ustanovilo podskupino za obravnavo varnostne tematike.
Ob nedavnem napadu na policista je Golob poudaril, da je kaznovalna politika napada na uradno osebo preblaga. Predlagal je spremembo zakonodaje, ki bi napad na uradno osebo kaznovala najmanj z dvema letoma zapora.
“Če tega ne bomo naredili, smo mi tisti, v tem primeru državni zbor, ki bo dovoljeval, da se napadi na uradne osebe nadaljujejo,” je opozoril premier.
Golob je izpostavil, da kriminalizacija celotne romske populacije ni pravična. Poudaril je, da širjenje sovraštva do Romov vodi do incidentov, kot je bil nedavni napad na romske otroke, ki so ga izvedli starši večinskega prebivalstva, spodbujeni s političnim sovraštvom.
“Mislim, da bi to moral biti zadnji opomin, da nehamo s širjenjem sovraštva do Romov,” je dejal premier.
Prestrukturiranje TEŠ-a 6
Nataša Bogovič Avšič iz stranke Svoboda je premierja povprašala o njegovem stališču glede šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) in prestrukturiranja Premogovnika Velenje. Vlada je napovedala interventni zakon za zagotavljanje javne oskrbe s toploto v Šaleški dolini, saj TEŠ-u grozi stečaj.
Golob je pojasnil, da je šesti blok TEŠ-a projekt, ki je temeljil na lažnih podatkih o premogu. Ob energetski krizi so se pokazale pomanjkljivosti projekta, saj ni bilo zadostnih zalog premoga, kar je vodilo do sedanjih težav.
“Ni ne premoga, ne rudarjev in ne električne energije,” je dejal premier. Zaradi zaostrenih razmer na trgu emisijskih kuponov in državnih pomoči TEŠ ne more več obratovati na enak način, saj bi ustvarjal več kot 250 milijonov evrov tekoče izgube na leto.
Vladni načrt predvideva zaprtje TEŠ-a in Premogovnika Velenje do leta 2033. V tem obdobju bodo prilagodili obratovanje obeh družb potrebam po toploti in zalogam premoga, s čimer bo država prihranila več kot milijardo evrov. Stroški zapiranja bodo bistveno nižji, če bodo ukrepi izvedeni pred letom 2033.
Golob je ob tem zagotovil, da bodo prihranki HSE iz naslova emisijskih kuponov namenjeni naložbam v nove vire toplote in električne energije.
Portal24; Foto: Vlada RS/Žan Kolman KPV