Nemški mladi besni: Kebab je dražji neverjetnih 75 odstotkov!

Spomini na čase, ko se je kebab prodajal za 3,50 evra, so med nemškimi najstniki, ki pozivajo k cenovni zavori za zaustavitev naraščajočih stroškov te priljubljene jedi še kako živi. Nemška prestolnica Berlin, kjer so turški priseljenci v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja izumili kebab, je postala središče te vseprisotne hitre hrane. V Berlinu, kjer so kebab restavracije na vsakem koraku, se dnevno zaužije okoli dva milijona kebabov po vsej državi.

Kebab, sestavljen iz mesa, zavitega v kruh, dopolnjenega z omakami in zelenjavo, je kot najbolj priljubljeno hitro prehrano v Nemčiji izpodrinil tradicionalni currywurst. Jed, ki je simbol kulturnega vpliva turškega priseljevanja, pa je postala tudi simbol naraščajočih življenjskih stroškov.

“Med odmorom za kosilo sem jedel kebab dvakrat tedensko. Pa ni več tako,” je dejal 16-letni dijak pred restavracijo v berlinski soseski Kreuzberg, kjer kebab zdaj stane 7,50 evra. Podobno se je pritožil tudi 15-letni študent, ki je dejal, da si pogosto namesto tega kupi nekaj cenejšega v supermarketu. Cene kebaba so se od leta 2016 povečale za 75 odstotkov. Omenjeno pa je precej več od splošne inflacije, ki je v istem obdobju narasla za 24 odstotkov.

Nezadovoljstvo med mladimi je preraslo v spletne pozive k ukrepom, kjer mnogi zahtevajo, da politični voditelji znižajo cene. V videoposnetku na TikToku je eden od uporabnikov pozval nemškega kanclerja Olafa Scholza: “Pogovorite se s Putinom! Za kebab želim plačati štiri evre. Prosim!”

Cenovna omejitev

Nekateri politiki skrajno leve stranke Die Linke so predlagali cenovno omejitev za doner kebab, kjer bi država določila najvišjo ceno 4,90 evra na kebab. To bi pomenilo subvencioniranje vsakega kebaba v višini 3 EUR, kar bi državo stalo 4 milijarde EUR letno.

Nemški kancler Olaf Scholz se je odzval na te pozive, a je jasno povedal, da cenovne zavore ne bo. “Živimo v tržnem gospodarstvu,” je dejal, a je dodal, da inflacija v Nemčiji že pada in se bo zniževala tudi v prihodnje.

Cene doner kebaba so se zvišale zaradi enakih razlogov kot cene drugih dobrin: dvig cen energije in surovin, zlasti po obsežni ruski invaziji na Ukrajino. “Cene surovin, žita, pa tudi mesa, so se zvišale. Enako velja za energijo in stroške dela,” je dejal Timo Wollmershäuser, strokovnjak za makroekonomijo na nemškem ifo inštitutu.

Po ocenah zveznega statističnega urada se je inflacija junija znižala na 2,2 odstotka, vendar to ne pomeni takojšnje olajšave za stroške doner kebaba. Cene bodo verjetno še naprej rasle, a počasneje. Ekonomisti opozarjajo, da bi lahko cenovne omejitve povzročile pomanjkanje kebabov, kar bi še dodatno poslabšalo stanje.

“To nima smisla,” je zaključil Wollmershäuser.

[Vir: Politico]; Portal24; Foto: Pixabay