Od januarja naprej nižje cene zemeljskega plina za gospodinjstva
Dobavitelji zemeljskega plina, ki tega še niso storili novembra, bodo januarja prilagodili svoje tarife, kar bo prineslo nižje zneske na položnicah za plin. Hkrati se je v drugi polovici oktobra zgodil preobrat, saj je minister za okolje, podnebje in energijo, Bojan Kumer, kljub prejšnji izjavi, sprejel novo uredbo, ki omejuje najvišjo dovoljeno drobnoprodajno ceno zemeljskega plina.
Nova uredba bo začela veljati z začetkom leta 2023, kar pomeni, da bo od tega datuma naprej najvišja dovoljena cena zemeljskega plina znašala 0,0599 evra na kilovatno uro (kWh). Omejitev bo ostala v veljavi vse do konca aprila 2024 in se bo uporabljala tako za posamezne gospodinjske odjemalce kot tudi za odjemalce v večstanovanjskih blokih, ki ogrevajo svoje enote s skupno kurilno napravo v lasti ali solasti gospodinjstev.
Nekateri dobavitelji so že prej znižali cene zemeljskega plina, med njimi GEN-I, Elektro energija in Adriaplin, ki so svoje tarife spustili že 1. novembra. Nasprotno pa so drugi dobavitelji vztrajali pri prejšnjih najvišjih dovoljenih cenah za gospodinjske odjemalce vse do konca decembra, kjer je ta znašala 0,073 evra/kWh.
Nižji zneski na položnicah
Petrol je med tistimi, ki so se odločili še dodatno znižati cene zemeljskega plina, zato bodo njihovi odjemalci v februarju prejeli račun, ki bo nižji za približno 14 odstotkov v primerjavi s prejšnjimi meseci. Drugi dobavitelji pa so se odločili, da bodo od januarja naprej zaračunavali plin po najvišji dovoljeni ceni, kar pomeni, da se bodo položnice njihovih odjemalcev znižale za približno 13 odstotkov.
Razlike med dobavitelji so sicer majhne. Razlika med najdražjim in najcenejšim dobaviteljem je le 15 evrov na leto, ob upoštevanju povprečne letne porabe gospodinjstva, ki znaša približno 8000 kWh. Tisti, ki porabijo več, na primer 15.000 kWh na leto, bodo privarčevali le nekoliko več, in sicer 27 evrov. Treba je opozoriti, da so v ceno vključeni tudi dodatni stroški, kot so distribucija, meritve, trošarina, dajatev CO2, dajatev za učinkovito rabo energije ter dajatev za obnovljive vire energije in soproizvodnjo toplote ter 22-odstotni DDV.