Podjetja opozarjajo na posledice stavke na upravnih enotah

Stavka na upravnih enotah povzroča vse večje težave za gospodarstvo, opozarja generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal. Poudarja, da se težave pojavljajo predvsem pri zaposlovanju tujih delavcev in zamudah pri izdaji gradbenih dovoljenj. Delodajalci opozarjajo na naraščajočo gospodarsko škodo, ki jo stavka povzroča, medtem ko zaposleni na upravnih enotah vztrajajo pri zahtevah po boljših plačah in delovnih pogojih.

Zaradi stavke se pred številnimi upravnimi enotami še vedno vijejo dolge vrste, ljudje pa na storitve čakajo tudi več ur. Nekateri so za obisk upravne enote morali celo vzeti dopust. Med čakajočimi so tudi tujci, ki želijo dovoljenje za prebivanje in delo. Razmere se zanje še poslabšujejo, saj so že pred stavko čakali tudi do pol leta.

Radio Slovenija je poročal o tujem državljanu, ki na dovoljenje za prebivanje čaka že od februarja. “Z nami ravnajo nehumano. Tu stojimo kot psi, na soncu, brez senčnikov, brez vode. Niso nam dali niti listkov s številkami, da bi vedeli, kdaj bomo na vrsti. Počutim se diskriminiran,” je povedal. Brez dovoljenja ne more odpreti bančnega računa in si urediti zdravstvenega zavarovanja.

Naraščajoče število vlog

Predsednik sindikata upravne enote Ljubljana na Tobačni, Dragan Stanković, je pojasnil, da bi se zaostanki na oddelku za tujce večali, tudi če ne bi bilo stavke, saj je kadra premalo, število zadev pa se povečuje. “Stanje stvari je takšno. Vlog tujcev za bivalna dovoljenja in za številne druge stvari, ki so povezane s tujci, je iz leta v leto več in jih bo iz leta v leto samo še več.”

Vesna Nahtigal poudarja, da na GZS niso proti stavki in boju zaposlenih na upravnih enotah za boljše plačilo, vendar bi si želeli, da bi upravni delavci izvajali vsaj minimum javnih storitev. “Tako kot je zdaj, ni dobro za nikogar,” je prepričana Nahtigal. Težave pri podeljevanju dovoljenj za prebivanje in delo tujcev po njenih besedah opozarjajo praktično v vseh panogah, saj je slovensko gospodarstvo kot celota iz leta v leto bolj odvisno od tuje delovne sile.

Ogroženo poslovanje gradbenih podjetij

Na težave zaradi zamud pri izdaji gradbenih dovoljenj opozarjajo predvsem podjetja iz lesnopredelovalne in gradbene panoge. V Lumarju zaznavajo 80-odstotni upad prodaje, pravi direktor podjetja Marko Lukič. “Z dvema hišama na mesec pa podjetje ne more preživeti. Od izdajanja gradbenih dovoljenj smo življenjsko odvisni,” je navedel Lukič. V Marlesu na leto zgradijo okoli 100 objektov, do konca leta bi lahko bilo ogroženih 50, je navedel direktor Marlesa Tadej Gosak. Škoda gre v milijone evrov, saj je vsak projekt vreden najmanj 200.000 evrov.

Težave za celotno gradbeno verigo

Gosak opozarja, da bodo težave zaradi stavke imeli tudi podizvajalci, kot so fasaderji, keramičarji, vodovodni inštalaterji, električarji in krovci. “Celotna gradbena veriga bo občutila posledice,” je dejal. V GZS-ju bi si želeli dopolnitve seznama bistvenih nalog, ki jih je treba izvajati v času stavke, da bi ta vključeval tudi pomembne storitve za gospodarstvo. Že ta teden naj bi imeli na to temo sestanek z ministrstvoma za javno upravo in gospodarstvo, turizem in šport, poroča Slovenska tiskovna agencija.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Freepik

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja