Povprečna plača za april zrasla na 2343,89 evra
Povprečna bruto plača za april je v primerjavi z marcem zrasla tako v javnem kot zasebnem sektorju. Bruto znesek je znašal 2343,89 evra, kar je nominalno 1,3 odstotka več kot marca, realno pa 0,3 odstotka več. Povprečna neto plača za april je znašala 1487,66 evra, je poročal MMC RTV SLO
V javnem sektorju se je povprečna bruto plača v mesečni primerjavi zvišala za 1,5 odstotka, na 2580,50 evra. V institucionalnem sektorju država je bila povprečna bruto plača višja za 1,2 odstotka in je znašala 2582,50 evra, medtem ko je v zasebnem sektorju zrasla za 1,3 odstotka, na 2236,81 evra, so pokazali podatki državnega statističnega urada, ki jih povzema MMC RTV SLO.
Povprečna neto plača v javnem sektorju je za april znašala 1638,45 evra. V zasebnem sektorju je povprečna neto plača znašala 1419,41 evra.
Najvišje plače v finančnih dejavnostih in oskrbi z energijo
Najvišje bruto plače za april so bile v finančnih in zavarovalniških dejavnostih, kjer so znašale 3337,30 evra, ter v oskrbi z električno energijo, plinom in paro, kjer je povprečna bruto plača znašala 3336,36 evra. V tem sektorju se je povprečna bruto plača mesečno najbolj zvišala, in sicer za 5,6 odstotka. Po drugi strani je bila najnižja povprečna bruto plača za april v gostinstvu, kjer je znašala 1720,60 evra.
Prehod na nov podatkovni vir
Statistični urad je pri izračunu podatkov o plačah prešel na nov podatkovni vir, poroča MMC RTV SLO. Za pripravo mesečne statistike plač so začeli uporabljati podatke iz obračuna davčnega odtegljaja za dohodke, od katerih se obračunajo davčni odtegljaj in/ali prispevki za socialno varnost (obrazec REK-O).
“S tem smo znatno razbremenili poročevalske enote, saj se ti podatki zdaj zbirajo enkrat za več namenov. Gre za približno 60.000 poslovnih subjektov, ki so morali doslej na statističnem obrazcu mesečno poročati podatke o izplačilih plač zaposlenih pri pravnih osebah v zasebnem sektorju, to pa je za nas zbiral Ajpes,” je na novinarski konferenci povedal predstavnik za stike z mediji na statističnem uradu Martin Bajželj, poroča MMC RTV SLO.
Izboljšana kakovost in razpoložljivost podatkov
S prenovo so izboljšali kakovost in razpoložljivost statističnih podatkov o plačah. Prejšnji podatki so bili na razpolago na ravni podjetij oziroma njihovih enot, zdaj pa so na ravni osebe, je pojasnil Bajželj.
Za zagotovitev primerljivosti časovne vrste podatkov so v vseh novih tabelah v podatkovni bazi Sistat objavili podatke za obdobje od januarja 2023 do marca 2024 na podlagi novega vira. Podatki na podlagi starega vira, torej do vključno marca letos, ostajajo uradni. Prvi uradni podatek po novem viru je za april letos.
Razlike med starim in novim virom podatkov
Primerjava povprečne mesečne bruto plače za obdobje od januarja 2023 do marca 2024 je pokazala, da so plače po novem viru v povprečju za 1,1 odstotka višje kot po starem viru podatkov. To je razlika na najvišji agregatni ravni. Večje razlike nastajajo pri določenih podkategorijah, na primer po dejavnostih ali po posameznih mesecih, je pojasnil Bajželj.
Največje razhajanje je bilo pri podatkih za november in december 2023, in sicer zaradi razlik v poročanju izrednih izplačil. Po novem viru je največ izrednih izplačil poročanih pri plači za december, pri poročanju na prejšnjem statističnem obrazcu pa je bilo teh izplačil največ pri plači za november, je še dodal Bajželj, poroča MMC RTV SLO.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Freepik